Rząd odrzucił pomysł podatku cyfrowego od internetowych gigantów

Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły" rezygnację Polski z pomysłu wprowadzenia podatku cyfrowego od usług wielkich firm internetowych, np. Google i Amazon.


Rząd odrzucił pomysł podatku cyfrowego od internetowych gigantów

W lipcu bieżącego roku Ministerstwo Finansów informowało o tym, że prowadzone są prace nad projektem ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych, który miałby opierać się na projekcie dyrektywy dotyczącej podatku od usług cyfrowych zaproponowanej wiosną 2018 roku przez Komisję Europejską.

Zgodnie z propozycją opodatkowane miałyby zostać ogromne firmy internetowe, takie jak np. Google, Amazon oraz Facebook. Zapowiedź nowego podatku pojawiła się w trakcie trwania prac nad założeniami do budżetu na rok 2020. Podatek został też ujęty w Aktualizacji Programu Konwergencji, która była częścią Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2019-2022. Planowano, iż do budżetu w ten sposób trafi około 217,5 miliona złotych w samym 2020 roku.

Źródło grafiki: Komisja Europejska

Wiceprezydent USA, który przybył do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w trakcie pobytu powiedział, że Stany Zjednoczone są zadowolone z decyzji polskich władz o odrzuceniu propozycji wprowadzenia podatku od usług cyfrowych internetowych gigantów.

Paweł Mucha, który jest wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP, w odpowiedzi na pytania o to, kto zadecydował o rezygnacji z podatku cyfrowego, powiedział, że jest to efektem "działalności polskiej administracji".Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO