Rząd pracuje nad przepisami dotyczącymi sieci 5G w Polsce

Polskie prawo nie jest gotowe na sieć 5G, jednak rząd pracuje i ma zamiar w tym roku zdążyć z nowymi regulacjami prawnymi.


Rząd pracuje nad przepisami dotyczącymi sieci 5G w Polsce

Czwarta generacja sieci jest z nami już od lat, jednak dla nowoczesnych urządzeń mobilnych oraz Internetu Rzeczy (IoT) aktualna sieć staje się coraz mniej wydajna, gdyż osiąga kres swoich możliwości. W drodze są rozwiązania, które mają na celu wprowadzenie sieci 5G, która byłaby wykorzystywana na jak największą skalę.

Sieć 5G ma sporo zalet, o których coraz częściej mówi się w debatach. Mowa o m.in. możliwościom transferowania danych, które o około 40 razy będą sprawniejsze, a także o wysokiej jakości łącza niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy. Może to być lot samolotem, podróż pociągiem. Natomiast opóźnienie w przypadku 5G zostanie zmniejszone do jednej milisekundy.

Polski rząd chce włączyć Polskę w rozwój sieci 5G, a modernizacja infrastruktury sieciowej miała być miejsce na początku w dużych miastach, a potem w reszcie kraju. Wprowadzenie nowej sieci przez operatorów jest jednak wyzwaniem nie tylko technicznym, lecz także prawnym, gdyż regulacje prawne są obecnie przestarzałe i mogą sprawiać trudności przy wdrażaniu nowych rozwiązań.

Na świecie stosowane są normy określone przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony przed Promieniowaniem Jonizującym (ICNIRP). Organizacja ta zaleca normy na poziomie 10 W/mkw, jednak w polskich regulacjach prawnych podana jest wartość, która jest aż dziesięciokrotnie niższa od międzynarodowych zaleceń.

Ministerstwo Cyfryzacji jest przychylne operatorom, którzy chcą zmiany regulacji prawnych, aby móc wykorzystać pełen potencjał sieci 5G.

Operatorzy jednak nie mają zamiaru się poddawać i naciskają na liberalizację prawa. Z pewnością istotnym krokiem jest zdobycie poparcia ze strony Ministerstwa Cyfryzacji. Jednocześnie trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, które dodatkowo konsultuje temat z organizacjami naukowymi.

Wiadomo natomiast, iż obecnie jest możliwe wprowadzenie sieci 5G, jednak nie jest możliwe wykorzystanie pełnego potencjału sieci nowej generacji w myśl obowiązujących obecnie w Polsce przepisów prawnych.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że rząd zamierza zdążyć z nowelizacją prawa m.in. z powodu zobowiązań wobec unijnych instytucji, które mają zamiar wprowadzić nową technologię już w 2020 roku. To oznacza, że władze nie mają dużo czasu, by dokonać poprawki w regulacjach prawnych. Prawdopodobnie też forsowanie nowego prawa spotka się ze sprzeciwem przeciwników sieci 5G.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO