"Salvini jest przeciwko wszystkim". Prywatna rozmowa włoskiego premiera i niemieckiej kanclerz

W czwartek wieczorem włoska telewizja La 7 wyemitowała nagranie wideo zawierające prywatną rozmowę, którą odbyli ze sobą premier Włoch Giuseppe Conte i niemiecka kanclerz Angela Merkel.

· 1 min read
"Salvini jest przeciwko wszystkim". Prywatna rozmowa włoskiego premiera i niemieckiej kanclerz

Nagranie, które zostało wykonane bez wiedzy szefów rządów Wloch i Niemiec kilka dni temu, ukazuje stosunek premiera Włoch do włoskiej polityki i jej zawiłości. Rozmowa miała miejsce w trakcie forum ekonomicznego w Davos.

Giuseppe Conte oraz Angela Merkel rozmawiali po angielsku przy kawie. Conte powiedział niemieckiej kanclerz, iż koalicyjny Ruch Pięciu Gwiazd przeżywa obecnie ciężkie chwile, ponieważ notowania ruchu w sondażach ciągle idą w dół, natomiast poparcie dla Ligi i Matteo Salviniego rośnie.

Oni są bardzo zaniepokojeni, gdyż Salvini ma 35-36 procent, a oni zeszli do 27-26 procent. Dlatego mówią: jakie są tematy, które mogłyby nam pomóc w kampanii wyborczej? mówił premier Włoch do niemieckiej kanclerz w odniesieniu do nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Premier Conte przypomniał o tym, że w czasie kryzysu migracyjnego zaraz po tym, jak wicepremier Włoch Salvini zdecydował o zamknięciu portów dla statków z uchodźcami i uchodźczyniami, on sam zadeklarował pełną gotowość do przyjęcia kobiet i dzieci oraz zorganizowania bezpiecznego transportu drogą powietrzną.

[...] w sprawie imigracji wszystkim zajmuje się Salvini. On wszystko zamyka. Nie ma żadnej przestrzeni. A ja mam inne podejście Giuseppe Conte, włoski premier.
Angela, nie martw się, jestem bardzo zdeterminowany. Moja siła polega na tym, że kiedy mówię: "teraz przestańmy", oni przestają się kłócić kontynuował Conte.

Giuseppe Conte odpowiadając na pytanie o stosunek Ruchu Pięciu Gwiazd do Unii Europejskiej i Niemiec powiedział, że włoskie ugrupowanie podchodzi do Niemiec przyjacielsko:

W partii jest wielu, którzy mówią: "Naszym przyjacielem są Niemcy, a zatem musimy prowadzić kampanię przeciwko Francji".

Kiedy Angela Merkel zapytała o stosunek Salviniego i to, czy Salvini jest przeciwko Niemcom i Francji, "a Di Maio przeciwko Francji", premier Włoch odpowiedział:

Salvini jest przeciwko wszystkim.

Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO