„Samolot został uznany za wrogi cel” – Jednak nie katastrofa, a zestrzelenie


„Samolot został uznany za wrogi cel” – Jednak nie katastrofa, a zestrzelenie

Dziś władze Iranu potwierdziły przypuszczenia, które podawały kolejne kraje. Samolot Ukraine International Airlines 752 został zestrzelony przez Irańską Gwardię Rewolucyjną. Samolot runął na ziemię 8 stycznia kilka minut po starcie z Teherańskiego Lotniska Imama Khomeiniego. Zginęło 176 osób, czyli wszyscy pasażerowie i załoga będąca na pokładzie. Zginęli przede wszystkim Kanadyjczycy, Irańczycy i Ukraińcy.

Zestrzelony

Samolot został błędnie uznany za wrogi cel i w okolicznościach niezamierzonego błędu ludzkiego maszyna została strącona rakietą krótkiego zasięgu – powiedział generał Amir Ali Hadżizadeh podczas konferencji prasowej transmitowanej przez Państwową Telewizję Irańską. Dodał: Pomyślałem, że chciałbym umrzeć i nie być świadkiem takiego wypadku.

Hadżizadeh przekazał informację, że samolot Boeing 737 został wzięty za pocisk manewrujący i mając 10 sekund, operator podjął decyzję o rozpoczęciu ataku bez możliwości potwierdzenia rozkazu. Gwardia Rewolucyjna wzięła na siebie pełną odpowiedzialność za spowodowanie katastrofy. Agencja Reuters podała, że decyzję o przyznaniu się do winy podjął sam ajatollah Chamenei, czyli najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu.

Iran początkowo po katastrofie zaprzeczał, aby informacje o zestrzeleniu samolotu przez irańskie siły zbrojne było prawdą. Również władze Ukrainy twierdziły, że nic nie wskazuje na to, aby lot numer 752 został zestrzelony. Podawano, że możliwą przyczyną katastrofy była poważna awaria silników lub uszkodzenie poszycia płatowca.

Śledztwo

Władze Iranu zaraz po katastrofie stwierdziły, że śledztwo w sprawie katastrofy będzie w pełni transparentne. Do śledztwa dopuszczono przedstawicieli Ukrainy. Zaraz po katastrofie Iran powiedział, że nie przekaże jednak czarnych skrzynek samolotu do odczytu przez Boeing, tylko samodzielnie będzie próbować odczytać dane. Prezydent USA stwierdził, że nie koniecznie skrzynki muszą trafić do Stanów, ale mogą spokojnie zostać odczytane przez innych specjalistów np. we Francji. Dopiero w sobotę władze irańskie przyznały, że odczytaniem danych z obu skrzynek zajmie się strona francuska.

Wiadomo, że podczas katastrofy zginęli wszyscy na pokładzie tj. 83 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców oraz obywatele Szwecji, Niemiec, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. Do zestrzelenia doszło kilka minut po starcie z lotniska w Teheranie, kiedy samolot był na wysokości około 2 tysięcy metrów nad ziemią. Kilka godzin przed katastrofą Irańskie Siły Wojskowe rozpoczęły atak rakietowy na bazy USA będące na terytorium Iraku, które były odwetem za zabicie generała Kasema Sulejmaniego przez Armię Stanów Zjednoczonych. Zaraz po zamachu na Sulejmaniego w Iranie rozpoczęły się masowe strajki żądające powetowania śmierci generała, a samego Sulejmaniego ogłoszono męczennikiem. Irańska Armia podczas ataku na bazy amerykańskie nie dokonała praktycznie żadnych strat materialnych ani tym bardzie w ludziach podał podczas konferencji prasowej Prezydent Donald Trump. Po ataku generałowie irańscy spodziewali się ataku odwetowego USA, dlatego też po starcie Ukraińskiego samolotu wzięto go za pocisk manewrujący, który zagrozić może obiektom militarnym Iranu.