Satelity Światowid i KRAKsat już działają na orbicie okołoziemskiej

W kwietniu 2019 roku dwie polskie satelity, Światowid i KRAKsat, dotarły na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie oczekiwały na rozpoczęcie misji. Aktualnie satelity opuściły ISS i rozpoczęły realizację swoich celów naukowych.


Satelity Światowid i KRAKsat już działają na orbicie okołoziemskiej

KRAKsat to zbudowany przez studentów w Polsce satelita, który ma szanse zrewolucjonizować przemysł kosmiczny. Jest on pierwszym obiektem na świecie z zadaniem zbadania czy ciecz magnetyczna (ferrofluid) wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w przestrzeni kosmicznej. Jeżeli eksperyment zostanie zakończony z powodzeniem rozwiązanie dla sektora kosmicznego stworzone przez polskich studentów będzie można wykorzystać do sterowania obiektami na ziemskiej orbicie i nie jest wykluczone, że zastąpi znacznie droższe rozwiązania.

Zespół pracował od 2 lat nad wieloma kwestiami, od pomysłu do wykorzystania ferrofluidu jako koła zamachowego, przez integrację satelity, przygotowanie lotu, a także uczył się jak współpracować z biznesem i dużymi partnerami z sektora nauki mówi zespół studentów pracujący nad projektem KRAKsat.
Polscy studenci i KRAKsat. Fot. Materiały prasowe

Światowid to natomiast komercyjny satelita, którego zadaniem będzie monitorowanie Ziemi, w szczególności stanu jej wód i jakości powietrza. Zdaniem firmy SatRevolution, to pierwszy tego typu satelita stworzony w Polsce, który działa na orbicie okołoziemskiej.

Światowid oraz KRAKsat są satelitami, które w kwietniu bieżącego roku poleciały na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a 2 lipca, tuż po godzinie 14:00, obydwa obiekty opuściły stację, by rozpocząć realizacją wyznaczonych zadań.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO