Schronisko w czasie pandemii - Pies w kwarantannie?

Kiedy wszyscy w obawie przed rozwojem epidemii koronawirusa pozostają w domu, pracują zdalnie, uczą się online i unikają zbiorowisk, schroniska nie mogą przestać pracować. Co dzieje się z podopiecznymi? Jak im pomóc?

· 2 min read
Schronisko w czasie pandemii - Pies w kwarantannie?

Oczywiście, najważniejszą informacją, którą ciągle należy powtarzać jest to, że zwierzęta nie przenoszą i nie zarażają wirusem COVID-19. Niestety wiele osób w panice i strachu pozbywa się swoich psów i kotów, chociaż naukowcy i WHO podkreślają, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla człowieka, a mogą się okazać jedynym wsparciem w tym trudnym okresie izolacji.

Z wyżej wymienionego powodu, ale również z okresu kiedy wiele suk jest szczennych, ilości zwierząt w schroniskach gwałtownie rosną. Potrzeba coraz więcej miejsca, jedzenia, czasu oraz przede wszystkim pracowników do opieki nad nimi. Opiekunowie w schroniskach, tak jak wszyscy inni mogą zarazić się koronawirusem, tak samo mogą zostać objęci kwarantanną. Wiele przytulisk apeluje i zwraca się do władz miast o udzielenie pozwolenia na odbywanie kwarantanny na terenie schroniska, ponieważ zwierzęta ciągle potrzebują kogoś kto je nakarmi. W przypadku, gdy cały personel byłby zarażony, niestety trzeba przenieść je do innych schronisk i hoteli, co wiąże się z ogromnym stresem, nakładem pracy i pieniędzy oraz jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania w obecnej sytuacji. Należy podkreślić, że pracownicy są wyjątkowo narażeni, ponieważ w swojej pracy spotykają się z wieloma osobami, jeżdżą na interwencje, między innymi ratować zwierzęta, których właściciele pozostają w kwarantannie w innym miejscu w Polsce czy za granicą. Z tego powodu należy zadbać o ich bezpieczeństwo, ponieważ ponoszą odpowiedzialność za żywe stworzenia.

Jak pomóc?

Przede wszystkim warto śledzić portale społecznościowe i oficjalne strony internetowe lokalnych schronisk, to tam zazwyczaj pracownicy zwracają się do swoich obserwatorów o pomoc i na bieżąco informują o przebiegu kwarantanny. Bardzo dobrym pomysłem może być podarowanie karmy, leków czy potrzebnych przedmiotów, których teraz wyjątkowo brakuje, ponieważ ludzie z powodu strachu ograniczyli organizowanie takich zbiórek do minimum. Zazwyczaj wolontariat jest zawieszony na czas epidemii, ale zaoferowanie możliwości transportu zwierząt z interwencji może być bardzo pomocne. Wiele schronisk pracuje nad nową formą adopcji, podczas której kontakt z człowiekiem byłby bardzo ograniczony. Czas kwarantanny to świetny moment na przygarnięcie psa, który bardzo dobrze odnajdzie się w domu, w którym ciągle przebywa i pilnuje go nowy właściciel. Przede wszystkim jednak uświadamiajmy innych, że zwierzęta nie są naszymi wrogami w trakcie pandemii. Możemy zaoferować pomoc osobom starszym, które boją się opuszczać mieszkanie, wyprowadzając ich psy na spacery czy sami spędzić ze swoim czworonogiem więcej czasu.  

Pies na kwarantannie

Warto skorzystać z tego portalu, który pomaga właścicielom psów podczas kwarantanny oraz działa na zasadach sąsiedzkiej pomocy. Można tam zarówno zaoferować pomoc, jak i o nią poprosić.