Sir Ian Holm, aktor znany z "Władcy Pierścieni", nie żyje

Brytyjski aktor zmarł w wieku 88 lat.

· 1 min read
Sir Ian Holm, aktor znany z "Władcy Pierścieni", nie żyje

W piątek 19 czerwca 2020 roku w wieku 88 lat zmarł Sir Ian Holm, brytyjski aktor filmowy i teatralny. Sławę zapewniła mu rola Bilbo Bagginsa w trylogii "Władcy Pierścieni". Artysta od dłuższego czasu zmagał się z chorobą Parkinsona.

O śmierci Holma poinformował jego agent Alex Irwin. Jak czytamy w oświadczeniu:

Z wielką przykrością potwierdzamy, że aktor Sir Ian Holm CBE odszedł tego ranka w wieku 88 lat. Zmarł spokojnie, w szpitalu, w towarzystwie rodziny i opieki. Jego choroba była powiązana z chorobą Parkinsona.

Źródło: Antyradio

Urodzony w 1931 roku Brytyjczyk karierę swoją rozpoczął od współpracy z zespołem teatralnym Royal Shakespeare Company w 1954 roku. W połowie lat 60. XX wieku objął tytułowe role w szekspirowskich dramatach: "Henryk V" i "Ryszard III". W 1968 roku zadebiutował na wielkim ekranie, grając w filmie "Żyd Jakow" reżyserii Johna Frankenheimera. Do wzrostu popularności Iana Holma przyczyniły się role oficera naukowego Ash w horrorze "Obcy – ósmy pasażer Nostromo" oraz trenera w "Rydwanach ognia". W 1981 roku zagrał Lecha Wałęsę w filmie "Strajk: Narodziny Solidarności". Sławę zdobył dzięki roli Biblo Bagginsa we "Władcy Pierścieni". W tę postać aktor wcielił się dwukrotnie, w 2001 i 2012 roku.

W 1998 roku otrzymał tytuł rycerski od królowej Elżbiety II za wkład w brytyjską sztukę. Jako aktor teatralny i filmowy był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą BAFTA w 1981 roku za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Rydwany ognia". Był trzykrotnie żonaty. Miał piątkę dzieci.


Źródła: BBC, The Guardian, The Telegraph, IGN.com (Zdjęcie główne)