SIX tworzy kryptowalutę opartą na franku szwajcarskim

Firma zajmująca się dostarczaniem usług finansowych SIX pracuje nad własną kryptowalutą, która będzie powiązana z kursem franka szwajcarskiego.

· 1 min read
SIX tworzy kryptowalutę opartą na franku szwajcarskim

Firma SIX, która działa na szwajcarskim rynku finansowym w zakresie świadczenia usług, pracuje nad własną kryptowalutą opartą na kursie franka szwajcarskiego. O tym fakcie poinformował rzecznik prasowy spółki.

Dodatkowo firma chce w drugiej połowie 2019 roku uruchomić własną giełdę kryptowalut oraz innych aktywów cyfrowych. Nie wiadomo jednak nic więcej, ponieważ firma nie podała bardziej szczegółowych informacji na temat projektu. Podobnie nie wiadomo, czy stablecoin firmy będzie działał wyłącznie na giełdzie SIX, czy też będzie uniwersalnym środkiem płatniczym.

Warto dodać także, że już teraz SIX prowadzi inną giełdę kryptowalut w Szwajcarii. Na początku maja jeden z członków zarządu firmy poinformował, iż przedsiębiorstwo pracuje nad wyemitowaniem własnych tokenów na planowanej giełdzie. Thomas Zeeb, który jest szefem działu papierów wartościowych i giełd SIX, dodał, że firma chce opracować aktywa cyfrowe, które będą powiązane z istniejącymi papierami wartościowymi.

Testy nowego systemu SIX najprawdopodobniej zostaną rozpoczęte latem bieżącego roku, zaś pełnego wdrożenia można spodziewać się już na początku 2020 roku. Jednak nie wiadomo, czy stablecoin firmy będzie gotowy przed uruchomieniem platformy transakcyjnej SIX.

Warto tutaj przypomnieć, że Szwajcaria od lat zabiega o uzyskanie miana stolicy technologii blockchain w Europie. Jest to jeden z pierwszych krajów, które zaczęły pracować nad regulacjami rynku kryptowalut. W ten sposób powstała tzw. kryptodolina w kantonie Zug, w którym siedziby ma wiele firm tworzących rozwiązania technologiczne oparte na blockchainie.

To właśnie w Szwajcarii powstała także platforma systemu elektronicznej identyfikacji (eID) bazująca na technologii łańcucha bloków. Obecnie pozwala ona bezpiecznie brać udział w publicznych plebiscytach z wykorzystaniem tabletów i smartfonów.


Bądź zawsze na bieżąco z rynkiem kryptowalut. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą aplikacją sieciową Rynki finansowe.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO