Koronawirus. Skandal w Hiszpanii

Gdzie jest szacunek dla drugiego człowieka w dobie pandemii?

· 2 min read
Koronawirus. Skandal w Hiszpanii

We wtorek 24 marca 2020 roku w andaluzyjskim mieście La Línea de la Concepción karetki pogotowia przewożące 28 emerytów zarażonych koronawirusem do nowego domu starców obrzucono kamieniami. Trasa przejazdu została zablokowana przez pojazd protestujących. Dwóch mężczyzn w wieku 25 i 32 lat aresztowano.

Jak podaje rzecznik prasowy Cuerpo Nacional de Policía:

Kilka młodych osób zebrało się przy wjeździe do miasta i obrzuciło kamieniami ambulanse, jak również postawiło samochód w poprzek drogi, aby nie dopuścić do tego, żeby konwój dotarł na miejsce.

Około 50 manifestantów, „głównie młodzież” według służb, okrążyło nowe miejsce pobytu starców, wykrzykując obraźliwe hasła. Niektórzy rzucali materiałami wybuchowymi z dachów pobliskich budynków. Mundurowi byli zmuszeni do utworzenia kordonu bezpieczeństwa.

Protestujący sprzeciwiali się procederowi przywozu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 do La Línea de la Concepción. Regionalne władze Andaluzji wydały decyzję o zamknięciu i odkażeniu domu starców w Alcalá del Valle. Stwierdzono tam 38 przypadków zachorowań na koronawirusa, a trzech podopiecznych zmarło.

W mieście pojawiły się również akty wandalizmu, m.in. palenie opon i kontenerów na śmieci, a demonstranci zapowiedzieli kolejne wystąpienia, jeżeli do ich miejscowości dalej będą trafiać chorzy z innych miejsc. Jednocześnie obywatele złamali nakaz kwarantanny domowej. Może im grozić za to nawet do 600.000 Euro grzywny.

Źródło: Teller Report

Wtorkowe zajścia skomentował także burmistrz La Línea de la Concepción Juan Franco. W swoim oświadczeniu odciął się od działań i potępił postawę mieszkańców, podkreślił jednak, że sytuacja mogłaby nie mieć miejsca, gdyby społeczność lokalna byłaby lepiej poinformowana.

Hiszpania jest jednym z państw najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Na dzień 28 marca 2020 liczba zakażonych koronawirusem wynosi 72 tysiące, a liczba ofiar śmiertelnych to 5690 osób.


Źródła: Daily Mail, The Straits Times, Al Jazeera, AFP, Reuters (Zdjęcie główne)