Składki ZUS dla firm w górę o 9,7%

Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców w 2020 roku wyniesie 9,7%, czyli ponad 1 444 zł trzeba będzie miesięcznie zapłacić ZUS. Ulgowe składki będą dostępne tylko dla nielicznych firm.

· 2 min read
Składki ZUS dla firm w górę o 9,7%

Przyszłoroczna podwyżka składek ZUS jest wynikiem przyjętych przez rząd założeń dotyczących budżetu państwa w nadchodzącym roku. Ustalono, iż przeciętne wynagrodzenie w przyszłym roku będzie znajdować się na poziomie 5 227 złotych (na bieżący rok było to 4 765 zł). To właśnie na podstawie prognozowanego wynagrodzenia wylicza się składki ryczałtowe ZUS dla przedsiębiorców, w przypadku których podstawa wymiaru wynosi 60 procent prognozowanej średniej pensji.

Składki na ZUS bez składki zdrowotnej wyniosą więc 1069,14 zł, co oznacza wzrost o 94,49 zł, a więc o 9,7 procent. Jest to rekordowa podwyżka, ponieważ w bieżącym roku podwyżka składek wynosiła 7,18 procent.

Ile więc składka będzie wynosić z dodaniem składki zdrowotnej? O tym będzie się można przekonać pod koniec 2020 roku, kiedy Główny Urząd Statystyczny poda dane o przeciętnym wynagrodzeniu w IV kwartale, na podstawie którego wylicza się wysokość tejże składki. W tym roku wynosiła ona 342,32 zł (wzrost o około 7 procent). Jeżeli wzrost będzie taki sam jak w przypadku pozostałych składek, to kwota wyniesie 375,52 zł.

W ten sposób wysokość składek na ZUS wynosiłaby łącznie 1 444,67 zł. To oznacza, że łączna podwyżka wynosiłaby ponad 127 złotych, co również stanowiłoby rekord, gdyż w ubiegłym roku podwyżka wyniosła 88,24 zł i także była najwyższa od lat.

Dlaczego jednak składki ZUS dla przedsiębiorców co roku rosną? To wynika z ich konstrukcji, gdyż ich formą jest stały ryczałt waloryzowany w każdym roku. Odróżnia je to od składek płaconych przez pracowników i pracowniczki, których składki wynikają z wysokości wynagrodzenia i rosną wraz z jego wzrostem. Natomiast w przypadku firm rząd co roku podnosi podstawę jako część przygotowywanego budżetu i bazuje na wzrostach płac w całej gospodarce.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO