Split payment obowiązkowy dla firm już od listopada

Split payment, czyli model podzielonej płatności, w życie wejdzie już 1 listopada, co oznacza, że firmy mają mało czasu na przygotowanie się i zmianę modeli finansowania. Przewidziane są kary za niedostosowanie się do nowego obowiązku.


Split payment obowiązkowy dla firm już od listopada

Już od 1 listopada 2019 roku dla części branż oraz określonych towarów i usług wejdzie obowiązkowy split payment, czyli tzw. model podzielonej płatności. Obejmie on łącznie 150 grup towarów i usług dla transakcji, które przekroczą kwotę 15 tysięcy złotych. Towary i usługi, o których mowa, znajdują się w załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT. Przede wszystkim zostały tam wymienione usługi budowlane, a także związane z motoryzacją, np. opony, części samochodowe.

Split payment występuje w przypadku płatności pomiędzy przedsiębiorstwami (B2B), gdzie nabywca jest czynnym płatnikiem VAT. Zgodnie z regulacjami prawnymi nabywca będący czynnym płatnikiem ma prawo zadecydować, czy opłacając fakturę przekaże należność w całości na rachunek sprzedawcy, czy też zdecyduje się na podzielenie jej na dwie części i z niej kwotę netto przelać na rachunek sprzedawcy, natomiast kwotę podatku VAT na specjalny rachunek. W przypadku VAT-owskiego rachunku sprzedawca ma ograniczony dostęp, co oznacza, iż nie może dysponować w sposób swobodny zgromadzonym tam środkami finansowymi. Głównym celem modelu podzielonej płatności jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce poprzez narzędzie do walki z wyłudzeniami VAT i oszustwami.

Model podzielonej płatności, który od 1 listopada bieżącego roku będzie obowiązkowy dla zdefiniowanej grupy towarów i usług w przypadku przekroczenia 15 tysięcy złotych stanowiących wartość transakcji finansowej, obejmuje łącznie 150 grup usług oraz towarów. Wśród nich znaleźć można m.in. roboty budowlane, procesory, tablety, komputery, laptopy, smartfony i telefony stacjonarne, a także stal i wyroby ze stali czy złom.

Sam split payment może pomóc niektórym branżom poprzez upłynnienie transakcji, a tym samym zmniejszenie zatorów płatniczych. Jednak problemem jest termin wejścia w życie, który oznacza mniej czasu dla przedsiębiorców na przygotowanie się do zmian związanych z płatnościami. Nie jest też wykluczone, iż w przypadku niektórych branż wprowadzenie obowiązkowego modelu podziału płatności doprowadzi do powstania dużych zatorów płatniczych.

Ponadto na firmie wystawiającej fakturę ciążyć będzie obowiązek zamieszczenia informacji o zastosowaniu modelu podzielonej płatności. Te firmy, którego tego nie zrobią, będą musiały się liczyć z karami finansowymi wynoszącymi 30% podatku VAT wynikającego z faktury. Oczywiście wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której sprzedawca towarów i usług prawidłowo rozliczy podatek VAT lub też nabywca dokona zapłaty w modelu split payment pomimo braku informacji o tym na fakturze wystawionej przez sprzedawcę.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO