Społeczność Queer a wybory samorządowe 2018

Nie da się ukryć, że ostatnie wybory samorządowe były wyjątkowe. Nie jednak przez "rekordową frekwencję" czy "wygraną" Koalicji Obywatelskiej. Frekwencja na poziomie 54% dalej pozostawia wiele do życzenia i pokazuje stosunek ludzi do wyborów.


Społeczność Queer a wybory samorządowe 2018

Nie da się ukryć, że ostatnie wybory samorządowe były wyjątkowe. Nie jednak przez "rekordową frekwencję" czy "wygraną" Koalicji Obywatelskiej. Frekwencja na poziomie 54% dalej pozostawia wiele do życzenia i pokazuje stosunek ludzi do wyborów. Zwyczajnie nie czujemy tego, że dałoby się w ten sposób cokolwiek zmienić. Wygrana KO też wcale wygraną nie jest.

Był to pierwszy raz, kiedy startowało ponad 210 wyoutowanych kandydatów i kandydatek LGBT i LGBT-friendly. Jest to drobny przełom i nadzieja dla polskiej społeczności Queer. W ostatnich dniach rozsyłaliśmy sondę na temat tego, jak głosowałyście i głosowaliście. Udało się zebrać aż 335 odpowiedzi. Dziękujemy wszystkim. Oto wyniki:

Wyniki sondy dotyczące głosowania na prezydenta/burmistrza/wójta społeczności Queer

Łatwo zauważyć, że pomimo większości Koalicji Obywatelskiej, bardzo dużym poparciem cieszyły się komitety Partii Razem, Partii Zieloni oraz ich koalicje, nieporównywalnie większym niż w wyborach. Nie jest to szokujące. Jako powody, dla których osoby głosowały akurat na ten komitet, można wyróżnić dwie najczęstsze odpowiedzi. Otwarte popieranie praw osób LGBT, w tym podpisanie karty praw osób LGBT oraz po prostu lewicowe poglądy. Dla osób popierających KO najczęstsze powody takiego wyboru, to niedopuszczenie PiSu do władzy oraz sprawdzenie się danego/danej kandydata/kandydatki lub osoby z tego też ugrupowania w poprzedniej kadencji.

Większym zaskoczeniem może być na prawdę duże poparcie komitetów lokalnych i ruchów miejskich. Prawie co piąta osoba wybrała taki komitet, a głównymi powodami była bezpartyjność kandydatów/kandydatek oraz duże zaufanie i poparcie dla programu.

Ostatnią ciekawą informacją, może być 3,4% osób głosujących na ugrupowania PiS i Kukiz'15. Te odpowiedzi wybrało niewiele osób, więc ciężko mówić o ogólnych powodach, jednak wśród wyborców PiSu pojawiła się kilkukrotnie odpowiedź, że na poziomie lokalnym partia nie ma tak naprawdę znaczenia. Jest to w pewnym stopniu zrozumiałe. Było wiele miast gdzie był jeden czy dwóch kandydatów, możliwości są wtedy znacznie ograniczone. Żadna z osób głosujących na Kukiz'15 nie odpowiedziała na pytanie z jakiego powodu akurat to ugrupowanie.


Wśród wyborców zamieszkujących Mazowsze, którzy stanowili największą część osób, które wzięły udział w sondażu, wyniki są następujące:

Wyniki sondażu wśród mieszkańców i mieszkanek Mazowsza

Tutaj pierwsze trzy miejsca, tak jak i w skali Polski, ma KO, następnie Razem, Zieloni i ich koalicje (w tym koalicja Wygra Warszawa) oraz lokalne komitety i ruchy miejskie. W przypadku osób głosujących na KO na terenie Mazowsza najczęstszymi odpowiedziami były takie, jak w skali kraju, z większym udziałem wspierania praw LGBT przez kandydata/kandydatkę.

Tu, wśród komitetów lokalnych i ruchów miejskich, największą część stanowiły osoby popierające Miasto Jest Nasze.


Wśród osób, które odpowiedziały, że nie głosowały, 22% osób stwierdziło, że nie wiedziało na kogo głosować, a 19% nie interesuje się wyborami.

W wyborach do rady miast i gmin niewiele się różnią wyniki. PSL może się cieszyć trochę większą liczbą głosów, KO trochę mniejszą.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.