Spółka Srebrna i jej władze

Początki spółki Srebrna sięgają wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Korzeniem była Fundacja Prasowa Solidarności założona przez Jarosława Kaczyńskiego, Krzysztofa Czabańskiego, Macieja Zalewskiego oraz Sławomira Siwka.

· 2 min read
Spółka Srebrna i jej władze

Srebrna jest aktualnie w rękach Instytut Lecha Kaczyńskiego, organizacji, która w latach 90. funkcjonowała pod nazwą Fundacja Prasowa Solidarności. Na czele organizacji stoi Barbara Czabańska, była żona Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych i posła na Sejm RP.

W radzie fundacji, do którego kompetencji należy kontrola wewnętrzna organizacji, można znaleźć prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, księdza Rafała Sawicza oraz Krzysztofa Czabańskiego. W zarządzie zasiada natomiast Adam Lipiński, który sprawuje funkcję wiceprezesa PiS. Jest on wiernym współpracownikiem Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum, które było pierwszą partią Jarosława Kaczyńskiego.

Fundacja jako główne cele zakłada "działanie na rzecz rozwoju demokracji", "działanie na rzecz rozwijania świadomości politycznej Polaków" oraz "działanie na rzecz rozwijania idei, które przyczynią się do utrwalania demokracji i porządkowania systemu politycznego".

Warto zwrócić uwagę, iż Instytut Lecha Kaczyńskiego jest obecnie większościowym udziałowcem spółek Srebrna oraz Srebrna Media, które często określane są jako finansowe zaplecze Prawa i Sprawiedliwości. Obydwie spółki prowadzą działalność gospodarczą w branży nieruchomości. Spółka Srebrna miała zamiar wybudować w Warszawie wieżowiec o wysokości 190 metrów, jednak prace nad projektem budowlanym zostały wstrzymane.

Instytut Lecha Kaczyńskiego jest w posiadaniu 5 883 udziałów w spółce Srebrna, które są wyceniane na wartość 11 760 000 złotych. Barbara Skrzypek oraz Marcin Skrzypek (syn Barbary Skrzypek) posiadają kolejno 2 udziały o wartości 4 tysięcy złotych i 1 udział, którego wartość wynosi 2 tysiące złotych.

Warto zwrócić uwagę, że pomimo liczby udziałów, która wydaje się symboliczna, Barbara Skrzypek ma ugruntowaną silną pozycję w spółce. Przykładem może być walne zgromadzenie z czerwca 2017 roku, kiedy to Skrzypek reprezentowała wszystkich udziałowców spółki, którzy posiadają warto 12 milionów złotych udziały.

Prezeską zarządu Srebrna jest Małgorzata Kujda, która zastąpiła swojego męża Kazimierza Kujdę. Kujda po zwycięstwie w wyborach i przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymał funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Innymi osobami w zarządzie są Jacek Cieślikowski oraz Janina Goss. Cieślikowski w latach 90. pełnił funkcję asystenta obecnego prezesa PiS, a obecnie jest radnym Warszawy. Ma również istotne znaczenie w Prawie i Sprawiedliwości, gdyż jest koordynatorem struktur terenowych, a także głównym specjalistą ds. floty i logistyki. Janina Goss jest obecnie emerytką, wcześniej była łódzką radczynią prawną.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO