Stan epidemii przedłużony - Konferencja Premiera wraz z ministrami

Przedłużone zostały wszystkie obostrzenia i zakazy do minimum 19 kwietnia, a niektóre nawet dłużej.

· 2 min read
Stan epidemii przedłużony - Konferencja Premiera wraz z ministrami

Odbyła się kolejna konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz Ministrem Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim.

Premier stwierdził, że gdybyśmy nie stosowali obostrzeń, jakie obecnie mamy, to liczba chorych mogłaby już wynosić nawet 40 tysięcy osób. Premier wspomniał, że jest realna szansa na przejęcie kontroli nad liczbą zachorowań. Najbardziej rygorystycznie kwarantannę powinny przestrzegać osoby najbardziej narażone, czyli te powyżej 65 roku życia. Mateusz Morawiecki podziękował medykom, pielęgniarkom, ratownikom i wszystkim pracującym w szpitalach, sklepach, na granicach oraz służbom mundurowym.

Przedłużone zakazy

Przedłużamy wszystkie regulacje i obostrzenia do co najmniej 19 kwietnia 2020 roku - przekazał Premier.

·      Nadal zostają utrzymane zamknięcia galerii handlowych, kin, sklepów niespożywczych.

·      Odległość między ludźmi w przestrzeni publicznej powinna zostać zachowana na poziomie minimum 2 metrów.

·      Do 26 kwietnia przedłużony zostaje wstrzymamy międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy.

·      Zamknięcie granic zostanie przedłużone do 9 maja.

·      Szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe również zostają zamknięte do 26 kwietnia.

·      Imprezy masowe oraz rozgrywki sportowe zostają zawieszone do odwołania.

·      Egzaminy na koniec 8 klasy oraz matury i egzaminy zawodowe zostają przesunięte na co najmniej połowę czerwca. Trzy tygodnie przed egzaminami rząd będzie informował o terminie egzaminów.

·      Zasiłek dla rodziców pozostających z dziećmi w domu pozostaje przedłużony do czasu, kiedy zamknięte będą szkoły.

·      Od czwartku 16 kwietnia wprowadzony zostanie nakaz zakrywania twarzy maseczkami w przestrzeni publicznej.

·      W kościołach i miejscach kultu religijnego nadal może być tylko 5 osób, oprócz osób sprawujących posługę religijną.

Premier przekazał, że być może będzie to trwało dłużej. Wspomniał również, że po świętach Wielkanocnych rząd podejmie starania, aby ustalić plan działania i powoli powracać do odblokowywania kraju. Premier zaapelował, aby pozostać w domach i w najbliższej rodzinie podczas nadchodzących świąt.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podsumował informacje na temat wykonanych testów na koronawirusa oraz informacje o zarażonych. „Gdyby te restrykcje zostały poluźnione to za miesiąc mielibyśmy 30, 40, a nawet 50 tysięcy więcej chorych”. Wskazane jest, abyśmy spędzili święta z osobami, z którymi mieszkamy, nie podróżujmy i nie narażajmy innych na zarażenie – dodał.

Wybory prezydenckie

Ani premier Mateusz Morawiecki, ani minister zdrowia nie odnieśli się szczegółowo do ewentualnego przesunięcia wyborów prezydenckich. Temat został przemilczany nawet po pytaniu jednego z dziennikarzy, które zostało przesłane do Kancelarii Premiera emailem.

Matury i egzaminy

Zgodnie z informacją przekazaną przez Premiera oraz Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego matury, egzaminy na koniec ósmej klasy oraz egzaminy zawodowe zostają przesunięte co najmniej do połowy czerwca. Na trzy tygodnie przed egzaminami rząd ma podać termin egzaminów. Minister Piontkowski wspomniał również, że na razie nie ma planów na przedłużenie roku szkolnego. Ministerstwo sprawdza, czy da się przekazać uczniom świadectwa ukończenia klas w formie elektronicznej.  Minister wspomniał również, że prawdopodobnie przesunięte zostaną terminy rekrutacji do szkół i uczelni wyższych.

Chwalenie się

Premier podczas konferencji nie powstrzymał się również od chwalenia siebie i swojego rządu. Wspominał, że inni biorą z nas przykład w ograniczaniu aktywności społecznej. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wstrzymali imprezy masowe, kiedy w innych krajach się one jeszcze odbywały – wspomniał Premier.

Zdjęcie główne: Krystian Maj/ KPRM