Steam nie będzie obsługiwał nadchodzącej wersji Ubuntu

Ubuntu, jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa rozwijana przez Canonical, wkrótce nie będzie obsługiwana przez Steama.

· 2 min read
Steam nie będzie obsługiwał nadchodzącej wersji Ubuntu

Użytkownicy, którzy używają Steama na Ubuntu muszą liczyć się z tym, iż wskutek decyzji firmy Canonical, która postanowiła porzucić obsługę 32-bitowych procesorów, Steam nie będzie obsługiwał oficjalnie Ubuntu 19.10 ani kolejnych wersji jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa.

Podczas gdy większość aplikacji dostępnych na system operacyjny będzie w stanie dalej funkcjonować, porzucenie bibliotek 32-bitowych dla Valve jest dużym ciosem. Wiele gier dostępnych na Linuksa poprzez klienta Steam jest dostępnych wyłącznie w wersji 32-bitowej. Samo ogłoszenie o porzuceniu obsługi 32-bitowych procesorów nie miałoby tutaj znaczenia, gdyby nie fakt, iż Canonical nie zamierza wspierać niezbędnych do działania bibliotek. Decyzja firmy może też negatywnie wpłynąć na uruchamianie oprogramowania na Windowsa na Linuksie poprzez Wine, ponieważ Wine nie będzie w stanie na Ubuntu uruchomić 32-bitowego oprogramowania. Należy dodać, iż w przypadku Steama warstwa zgodności aplikacji do uruchamiania oprogramowania nie działa w przypadku gier 32-bitowych.

Pierre-Loup Griffais z Valve po pojawieniu się ogłoszenia firmy Canonical napisał na swoim profilu na Twitterze, że Ubuntu 19.10 oraz dalsze wersje "nie będą oficjalnie wspierane przez Steam ani polecane naszym użytkownikom". Valve ma w planach wspieranie oraz rekomendowanie innej dystrybucji Linuksa, o której poinformuje w przyszłości.

Jedyną dobrą wiadomością dla użytkowników Ubuntu jest to, iż wydania Ubuntu z wydłużonym wsparciem technicznym (LTS), tj. Ubuntu 19.04 i 18.04, nadal będą wspierały architekturę 32-bitową, łącznie z bibliotekami, co pozwoli użytkownikom cieszyć się grami przez dłuższy okres czasu.

Dla tych, którzy lubią dystrybucję tworzoną przez Canonical, wiadomość o braku wsparcia Steam dla Ubuntu jest zła, ponieważ nie jest wykluczone, iż w przyszłości będą musieli dokonać wyboru: używać dalej Ubuntu, czy też podjąć decyzję o przejściu na inną dystrybucję Linuksa, jeżeli Canonical i Valve do tego czasu nie zmienią swojego kursu.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO