Stop Barbarzyńcom - strajk kobiet w czasie pandemii

W przyszłym tygodniu do sejmu mają ponownie trafić projekty kilku ustaw. Wśród nich ta o zakazie edukacji seksualnej i aborcji. Ogólnopolski Strajk Kobiet zatrzymał tę i wiele innych ustaw, jednak czy w trakcie pandemii i kwarantanny, gdy kobiety nie mogą wyjść na ulicę, będzie to możliwe?

· 3 min read
Stop Barbarzyńcom - strajk kobiet w czasie pandemii

Niestety teraz, w trakcie epidemii koronawirusa ustawa z inicjatywy Kai Godek ponownie trafi do sejmu. W przyszłym tygodniu posłowie będą głosowali za jej przyjęciem lub odrzuceniem. Projekt o nazwie Zatrzymać aborcję zakłada zaostrzenie obecnie obowiązującego kompromisu antyaborcyjnego, poprzez zakazanie aborcji eugenicznej, którą wykonuje się z powodu bardzo poważnych uszkodzeń lub upośledzenia płodu, najczęściej wykrywanych w trakcie badań prenatalnych. Jeśli ta ustawa zostanie przyjęta, aborcję w Polsce będzie można wykonać jedynie w dwóch przypadkach (ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego oraz zagrażającej życiu matki lub płodu).

#Piekłokobiet, bo takim hasłem posługuje się Strajk Kobiet podczas tegorocznego protestu, bardzo trafnie opisuje to, co polski rząd w trakcie obecnego stanu chce sprawić wszystkim kobietom w Polsce. W normalnej sytuacji, podobnie jak w październiku zeszłego roku, tysiące polek w całym kraju wyszłoby na ulicę z czarnymi parasolkami i transparentami protestować i walczyć o swoje prawa. Warto przypomnieć, że w taki sposób w zeszłym roku zablokowano ustawę o zakazie edukacji seksualnej i karaniu edukatorów, psychologów czy lekarzy. Niestety z powodu pandemii COVID-19 jest to niemożliwe. Nie zatrzymało to jednak Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przed organizacją krajowego protestu w trochę innej formie niż zazwyczaj.

Jak strajkować?

W wydarzeniu na portalu Facebook, organizatorki dokładnie opisują harmonogram kwietniowego protestu oraz podają różne sposoby strajkowania.

Protest PODSKLEPOWY - który odbywać się ma w piątek, polega na zabraniu wydrukowanych plakatów i zrobionych transparentów na zakupy, aby stanąć z nimi w kolejce.

Protest KREATYWNY - w poniedziałek w całej Polsce aktywistki i aktywiści mogą ozdobić ważne dla lokalnych władz miejsce w mieście rysunkami, plakatami czy innymi formami artystycznymi, głoszącymi postulaty Strajku.

Protest PLAKATOWY - polega po prostu na powieszeniu w oknie, na balkonie czy na słupach plakatów strajkowych, również w poniedziałek.

Protest ROWEROWY - skierowany jest do osób, które na co dzień korzystają z rowerów. W sobotę, niedzielę lub poniedziałek na przejażdżkę należy zabrać czarny parasol lub plakat, symbole Strajku Kobiet.

Protest SAMOCHODOWY - który organizują koordynatorzy lokalnych grup strajkowych, odbędzie się w każdym mieście we wtorek o godzinie 12.

Protest BALKONOWY - odbędzie się w tym samym momencie co protest samochodowy, w celu wsparcia strajkujących.

Protest AKCJI INTERNETOWEJ - polegający na apelowaniu do posłów i posłanek obecnej kadencji o odrzucenie tej ustawy na wtorkowym głosowaniu. https://www.facebook.com/events/834354913729731/

Protest CIĄGŁY - który będzie trwał nieprzerwanie od 10 do 18 we wtorek na platformach i portalach internetowych.

Dodatkowo organizatorki zachęcają do brania udziału w strajku internetowym, udostępniania transmisji na prywatnym profilu i wydarzeniu, wstawianiu zdjęć z hasztagami i aktywności w internecie.

Oburzenie wśród kobiet i aktywistek feministycznych jest ogromne. Oczywiste dla nich jest, że ponowne procedowanie tej i innych ustaw w obecnej sytuacji jest zagraniem mającym na celu "przepchnięcie" ich bez wiedzy i wbrew sprzeciwowi obywateli, którzy z powodu obostrzeń i kwarantanny nie mogą protestować. Dodatkowo sytuację zaostrzyła ostatnia wypowiedź Andrzeja Dudy w wywiadzie dla Tygodnia "Niedziela", w której uspokajał księży mówiąc, że na pewno podpisze ustawę antyaborcyjną.

„Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem. Jeżeli projekt w tej sprawie znajdzie się na moim biurku, to z całą pewnością zostanie przeze mnie podpisany. - mówił Prezydent.

Poniżej znajduje się link do wydarzenia "Stop Barbarzyńcom" organizowanego przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

https://www.facebook.com/events/220757995692975/?active_tab=about


Źródła:

http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PorzadekObrad.xsp

https://www.niedziela.pl/artykul/51434/Prezydent-Aborcja-niepelnosprawnych-to