Święta rodzina w klatkach. Wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa.

W Kalifornii powstała najbardziej kontrowersyjna instalacja świąteczna na całym świecie. Rozpoczęła żywą dyskusję wśród internautów. Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na problem uchodźców i ich sytuację w USA.

· 1 min read
Święta rodzina w klatkach. Wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa.

Główna pastorka kościoła metodystów w Clermont zamieściła na swoim profilu na Facebooku zdjęcie stworzonej tam szopki. Podkreśliła jej ważne przesłanie odnosząc wszystko do historii biblijnych.

Głównym celem stworzenia tej instalacji było dosadne zobrazowanie cierpienia, jakie przeżywają uchodźcy oraz niesprawiedliwych decyzji podejmowanych przez rząd i wojsko. Karen Clark Ristine pisze na swoim profilu, że stworzyli tę szopkę świąteczną myśląc o najsłynniejszej rodzinie uchodźców na świecie, czyli Maryi, Józefie i małym Jezusie, którzy uciekali z Izraela z powodu wyroku jaki wydał wtedy  Herod. Podkreśla, że takich sytuacji w obecnym świecie są tysiące. Codziennie ogromne ilości rodzin z małymi dziećmi czują strach, niepewność podczas opuszczania swojego zagrożonego kraju.

Pastorka zadaje skłaniające do refleksji pytanie o współczesną świętą rodzinę. Co gdyby Jezus urodził się w XXI wieku i uciekali do USA? Odpowiada w bardzo konkretny sposób. Najprawdopodobniej razem z Józefem i Maryją zostaliby zatrzymani na granicy, rozdzieleni, a dziecko zostało byłoby umieszczone za ogrodzeniem przez Straż Graniczną.

Zdjęcie umieszczone przez pastorkę wywołało ogromne kontrowersje i kłótnie w komentarzach. Sama autorka wyjaśnia swoją decyzję i przywołuje słowa zapisane w Piśmie Świętym. Jej instalacja jest pewnego rodzaju apelem do katolików, ale nie tylko, skłania do refleksji na temat imigracji i ksenofobii.

W kościele, w środku budynku, Święta Rodzina  znowu jest razem, łączy się. Z pewnością daje to nadzieję i nawiązuje do tradycyjnych ozdób katolików. Nie można odmówić, że instalacja stworzona w parafii oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Los Angeles jest wyjątkowa i przyciąga uwagę. Postacie święte, uważane w kulturze za idealne i nietykalne zostały zamknięte w klatkach, potraktowani w taki sam sposób jak traktowani są codziennie tysiące imigrantów w Stanach Zjednoczonych.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO