Szef katalońskiego rządu zapowiedział, że jest gotów ogłosić niepodległość Katalonii

Z każdym dniem napięcie na linii Barcelona - Madryt rośnie.

· 1 min read
Szef katalońskiego rządu zapowiedział, że jest gotów ogłosić niepodległość Katalonii

Proces katalońskich polityków, który został rozpoczęty w Hiszpanii, zbiegł się z narastającym napięciem w relacjach pomiędzy władzami regionalnymi Katalonii i rządem Hiszpanii. Jeszcze nie tak dawno (8 lutego) zerwane zostały rozmowy prowadzone między rządami Hiszpanii i Katalonii. Strona katalońska postawiła jasno, że chce ponownego zorganizowania referendum niepodległościowego. Rząd hiszpański jednak nie ma zamiaru wyrazić zgody na zorganizowanie referendum.

Katalońscy deputowani i deputowane do Kongresu Deputowanych (krajowy parlament Hiszpanii) zagrozili, że zablokują przyjęcie ustawy budżetowej, jeżeli rząd Sancheza nie wyrazi zgody na zorganizowanie nowego referendum niepodległościowego. W odpowiedzi Pedro Sanchez zerwał negocjacje z rządem katalońskim.

Szef katalońskiego rządu regionalnego Quim Torra zapowiedział, że jego rząd jest przygotowany do jednostronnego ogłoszenia niepodległości Katalonii. Dokumentem, o którym mowa, jest ten, który został przyjęty w październiku 2017 roku przez poprzednie władze regionalnego z Carlesem Puigdemontem na czele. Wejście w życie aktu zostało bezterminowo zawieszone, jednak teraz Torra postawił sprawę jasno deklarując, że jest gotów dokument odwiesić.

Jednocześnie Quim Torra wezwał hiszpańskie władze, aby "zaprzestały represji wobec katalońskich więźniów politycznych". Torra również odwiedził represjonowanych polityków 9 lutego.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO