Szefowa MFW zachęca do otwartych regulacji rynku kryptowalut

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego i kandydatka na prezesa Europejskiej Banku Centralnego, poinformowała, że banki centralne i nadzór finansowy powinny być otwarte na kryptowaluty.


Szefowa MFW zachęca do otwartych regulacji rynku kryptowalut

Christine Lagarde, która stoi na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i jest kandydatką na urząd prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), oświadczyła 4 września, że banki centralne oraz organy nadzoru finansowego powinny być otwarte na innowacje, w tym na kryptowaluty, a także chronić konsumentów i konsumentki.

Lagarde w komunikacie prasowym zaznaczyła, iż banki centralne wraz z instytucjami nadzorującymi rynki finansowe powinny być otwarte na innowacyjne technologie finansowe, takie jak blockchain i kryptowaluty, które otwierają szeroki zakres perspektyw dla świata. Swoje słowa poparcia dla kryptowalut skierowała także do Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego.

W przypadku nowych technologii, w tym walut cyfrowych, oznacza to zwracanie uwagi na zagrożenia związane ze stabilnością finansową, prywatnością lub działalnością przestępczą oraz zapewnienie stosownych regulacji w celu ukierunkowania technologii na dobro publiczne. Ale oznacza to także uznanie szerszych korzyści społecznych wynikających z innowacji i umożliwienia im rozwoju — zaznaczyła Christine Lagarde.

Kandydatka na fotel prezesa Europejskiego Banku Centralnego powiedziała, iż w przypadku objęcia tego urzędu, jej priorytetami będą zaangażowanie w sprawowanie swojej funkcji oraz usprawnienie instytucji jaką jest EBC, a także włączenie społeczne i różnorodność wraz z otwartą polityką wobec innowacji, takich jak np. kryptowaluty.

Lagarde uważa też, że regulacja kryptowalut jest potrzebna na poziomie międzynarodowym, gdyż twórcy technologii opartych na blockchainie rewolucjonizują świat finansów.Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO