#SzkołaNieDżungla, czyli kampania społeczna, aplikacja i Okrągły Stół Młodzieży

Już wkrótce ma pojawić się więcej szczegółów na temat przygotowywanej od kilku miesięcy ogólnopolskiej akcji społecznej #SzkołaNieDżungla.

· 2 min read
#SzkołaNieDżungla, czyli kampania społeczna, aplikacja i Okrągły Stół Młodzieży

Kampania #SzkołaNieDżungla, organizowana przez Związek Uczniowski Liga Młodzieży Wolnościowej, ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy w szkołach, ukrócenie bierności szkół na tę przemoc i zaproponowanie długofalowego rozwiązania.

Jak mówią organizatorzy:

Chcemy pokazać ile osób dotknął problem przemocy i ile z nich zostały z tym problemem pozostawione same sobie. Szkołami i klasami często rządzi prawo dżungli - prawo silniejszego. Wiele osób już się do tego przyzwyczaiło, ale z roku na rok kolejne osoby trafiają do klas, gdzie z powodu wyróżniania się, są bite, gnębione i znieważane przez rówieśników. Największym problemem w tym jest bierność wielu szkół w obliczu tego zjawiska. Przyznanie przez szkoły, że problem istnieje zmusza je do podjęcia działań, na które często nie mają ochoty. My chcemy wywrzeć silną presję. Promować ludzkie podejście do ucznia.

Działania mają być kilkustopniowe.

Po pierwsze – zachęcenie kolegów i koleżanek do wrzucania w mediach społecznościowych z hashtagami #SzkołaNieDżungla, #PrzerywamMilczenie, swoich historii opisujących „zamiatanie pod dywan” między innymi przemocy fizycznej i słownej ze strony uczniów lub nauczycieli.

Logo kampanii społecznej #SzkołaNieDżungla

Następnym krokiem ma być wysłanie do szkół formularzy, w których wyrażą zgodę na zamieszczanie pisanych przez ich uczniów opinii na ich temat. Będzie to potrzebne, by uruchomić stworzoną przez nas na te potrzeby aplikację.

Będzie ona zbierać zgłoszenia uczniów informacje o przemocy, na którą nikt nie reaguje, informacje o złym, lekceważącym traktowaniu uczniów itd.

Baza zgłoszeń będzie otwarta i dostępna poprzez aplikację. Umożliwi to rodzicom zapoznanie się z opiniami na temat podejścia do ucznia, rozwiązywania przez szkołę kwestii przemocy etc. Absolwentom szkół podstawowych pozwoli to natomiast bardziej świadomie wybrać swoją przyszłą szkołę średnią.  

W efekcie ma powstać alternatywa dla najbardziej znanego rankingu Perspektywy.pl, z tym że uwzględniająca nie oceny, a atmosferę, poziom bezpieczeństwa i warunki do nauki.

Kampania miałaby się zakończyć Okrągłym Stołem młodzieży, do którego zaprosimy polityków i organizacje pozarządowe oraz młodzież, by głośno wyartykułować nasze problemy i pomysły na ich rozwiązanie.  

‌‌Akcja nie posiada żadnego wsparcia finansowego. Jest oddolną akcją młodzieży licealnej i studenckiej. W celu utworzenia aplikacji potrzebne są jednak fundusze, dlatego powstała "zrzutka" - https://zrzutka.pl/arw24e

W imieniu organizatorów zapraszamy do wspierania!

Powyżej prezentujemy listę poszukiwanych wolontariuszy.

Zgłaszać można się poprzez fanpage na FB lub mailowo ->  [email protected]


Stoimy po stronie praw każdego człowieka. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO