Sztuka w czasie kwarantanny? - muzea i wystawy online

Z powodu pandemii koronawirusa zarówno w Polsce, jak i na świecie zamknięto wszystkie obiekty i instytucje kultury, w tym też muzea. Większość z tych miejsc, aby zachęcić ludzi do pozostania w domu, oferuje możliwość zwiedzania przez internet.

· 2 min read
Sztuka w czasie kwarantanny? - muzea i wystawy online

Wirtualny spacer.

Najbardziej atrakcyjna forma zwiedzania muzeum lub miasta za pomocą urządzenia z dostępem do internetu. Umożliwia samodzielne poruszanie się po wystawie, odsłuchiwanie lub czytanie tekstów źródłowych i obejrzenie najbardziej znanych dzieł sztuki bez wychodzenia z domu.

Światowe muzea, które udostępniają taką możliwość to między innymi: Luwr czy Muzeum d'Orsay w Paryżu, Muzeum Watykańskie, Muzeum Narodowe w Madrycie, Brytyjskie Muzeum w Londynie, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, Galeria Uffizi we Florencji, MASP w Sao Paulo czy Państwowe Muzeum Ermitażu w Petersburgu.

Polskie obiekty, w których można odbyć wirtualny spacer to: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu. Niektóre miasta oferują również oprowadzanie online po starówkach czy obiektach w ścisłym centrum np. Spacer po Krakowie, czy Warszawie oraz po Wrocławskim Ratuszu Zamku. Dodatkowo zwiedzić można instytucje muzyczne takie jak Teatr Wielki Opery Narodowej i Filharmonia Narodowa w Warszawie.

Relacje i materiały publikowane na stronach i social mediach.

Bardzo dużo polskich instytucji kultury zadeklarowało regularne publikowanie zdjęć eksponatów, tekstów, relacji video, opracowań i nagrań głosowych ze swoich zbiorów. Obserwowanie profili niżej wymienionych muzeów pozwoli na bliższe poznanie najbardziej wartościowych dzieł i materiałów archiwalnych znajdujących się w danym obiekcie. Są to m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Powstania Warszawskiego, Mocak w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie czy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Muzea i instytucje kulturalne w Polsce i na świecie nie próżnują, starając się zapewnić swoim odwiedzającym jak najlepsze materiały online. Wiele z nich oferuje internetowe lekcje historii, panele i fora dyskusyjne czy wystawy dla dzieci. W ten sposób zachęcają do zostania w domu i wzięcia udziału w wirtualnym spacerze po wystawie zamiast wyjścia na miasto czy spotkań ze znajomymi.

Strony dotyczące kultury, które szczególnie warto odwiedzić w czasie kwarantanny:

https://artsandculture.google.com/ - jedno z największych przedsięwzięć internetowych, które umożliwia odkrywanie największych dzieł sztuki z całego świata z ponad 150 instytucji kulturalnych.

https://ninateka.pl/ - polska platforma internetowa udostępniająca zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

https://kulturadostepna.pl/ - ogólnopolski informator kulturalny.

https://www.e-muzeum.eu/ - witryna umożliwiająca zwiedzanie muzeów online.

http://www.kulturaparyska.com/ - ogromne muzeum online, zbiór wszystkich materiałów i zasobów związanych z Kulturą Paryską, w które warto zagłębić się podczas czasu wolnego.

Strony lokalnych i ulubionych muzeów, na których pracownicy na bieżąco informują o wszystkich aktualnych wydarzeniach i formach zwiedzania wystaw.

Profile muzeów i instytucji kulturalnych na portalach społecznościowych, szczególnie Facebook, Instagram i Youtube.

W tym trudnym dla wszystkich czasie, instytucje kulturalne, szczególnie te zarządzane prywatnie, są w tragicznej sytuacji, dlatego też starają zapewnić się jak największe możliwości korzystania ze zbiorów muzealnych dla internautów. Jeśli masz możliwość, warto wesprzeć takie przedsięwzięcia, udostępniając je na swoim profilu czy wpłacając pieniądze.

To tylko jedna z propozycji spędzania czasu podczas kwarantanny i brania udziału w akcji #Zostajęwdomu.


Źródła:

https://edition.cnn.com/style/article/what-to-do-at-home-streaming-art-museums-concerts-coronavirus-trnd/index.html

https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Muzea--zwiedzanie-muzeow-w-Polsce-przez-internet-za-darmo-KORONAWIRUS

Oraz wyżej wymienione strony i platformy internetowe.