Szwajcarski bank Julius Baer wchodzi na rynek kryptowalut

Julius Baer, szwajcarski prywatny bank, ogłosił zawarcie partnerstwa z firmą kryptowalutową Seba Crypto AG. Bank nie poinformował o szczegółach, jednak podkreślił, że jest to odpowiedź na rosnący popyt ze strony klientów chcących inwestować w cyfrowe aktywa.

· 1 min read
Szwajcarski bank Julius Baer wchodzi na rynek kryptowalut

Julius Baer w opublikowanym 26 lutego 2019 roku oświadczeniu zaznacza, że partnerstwo z firmą Seba Crypto AG pozwoli zapewnić klientom dostęp do szeregu nowych usług związanych z aktywami cyfrowymi. Bank chce wypełnić lukę jaka istnieje pomiędzy tradycyjnymi oraz cyfrowymi aktywami z wykorzystaniem platformy Seba.

Peter Gerlach z banku Julius Baer powiedział:

W Julius Baer jesteśmy w pełni przekonani, że aktywa cyfrowe staną się zrównoważoną klasą aktywów inwestorskiego portfela.

Jednak, aby partnerstwo mogło być efektywne, firma Seba Crypto musi otrzymać dwie licencje: na obrót papierami wartościowymi oraz licencję bankową. Obydwa dokumenty może wydać wyłącznie szwajcarski regulator rynków finansowych. Jak informuje firma Seba Crypto, stosowne dokumenty zostaną wydane w tym roku.

Warto zaznaczyć, że Julius Baer nie jest jedynym bankiem, który chce działać na rynku kryptowalut. Wśród instytucji finansowych obecnie działających na tym rynku można bowiem znaleźć m.in. Falcon oraz Swissquote. Wejście banku Julius Baer jest jednak czymś, co wzbudza żywe zainteresowane, co jest związane z faktem, iż jest to jeden z największych szwajcarskich banków, który świadczy usługi klientom i klientkom na całym świecie.

Część analityków uważa, że wejście banku Julius Baer na rynek kryptowalut oznacza "podniesienie poprzeczki". Jest to bowiem podmiot, który zarządza aktywami o wartości wynoszącej około 382 mld franków szwajcarskich. Również jest to sygnał, że nawet tradycyjne banki, które do tej pory miały niechętny stosunek do kryptowalut, coraz bardziej interesują się możliwością świadczenia usług oraz dostarczania produktów finansowych związanych z rynkiem kryptowalut.

Szwajcaria natomiast jest krajem, który robi znaczące kroki w kierunku rozwoju technologii blockchain oraz rynku kryptowalut. Jednak nadal niektóre startupy kryptowalutowe spotykają się z problemami z otwieraniem rachunków bankowych, a bankierzy oraz szwajcarscy inwestorzy nadal uważają, że istnieje niejasność związana z tym, czym kryptowaluty mogą być uznane za prawny środek płatniczy.


Biznes i finanse bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO