Szwecja i Austria wolne od elektrowni węglowych

W ostatnich tygodniach w obu tych krajach zamknięto ostatnie elektrownie oparte na spalaniu węgla. Zielone stronnictwa świętują, a władze tych dwóch państw podkreślają, że w obecnej sytuacji takie decyzje są konieczne. Czy inne europejskie kraje pójdą w ich ślady?

· 2 min read
Szwecja i Austria wolne od elektrowni węglowych

W 2016 roku Belgia, jako pierwszy kraj w całej Europie ogłosiła osiągnięcie celu, jakim było całkowite wyeliminowanie elektrowni węglowych z przemysłu energetycznego tego państwa. W kwietniu 2020 roku do tego grona dołączyła Austria, a kilka dni później Szwecja.

W Austrii zamknięto ostatnią w tym kraju elektrownię węglową Mellach w mieście Verbund, która była ostatnią ciepłownią opartą na węglu na terenie tego państwa. Organizatorzy kampanii Europe Beyond Coal podkreślają, że Austria jest idealnym przykładem zielonej zmiany w Unii Europejskiej, ponieważ zamykając elektrownie węglowe postawiła na wspieranie odnawialnych i ekologicznych źródeł energii. Dzięki tej decyzji stała się drugim, zaraz po Belgii, krajem wolnym od ciepłowni węglowych, bardzo zmniejszyła ilość emisji gazów oraz zapewniła swoim obywatelom zdrowie i czyste powietrze oraz rozsądne zabezpieczenie gospodarcze.

Zamknięcie elektrowni węglowej Värtaverket w Sztokholmie Exergi AB, działającej od 1989 roku, spowodowane było, jak podaje firma, łagodną zimą, podczas której zapotrzebowanie na energię do ocieplania gospodarstw drastycznie spadło, a większość kominów nie została rozpalona przez cały sezon grzewczy, narażając spółkę na ogromne straty. Rząd szwedzki zadeklarował odejście od węgla na 2022 rok, jednak niespodziewane zamknięcie ostatniej sztokholmskiej elektrowni umożliwiło osiągnięcie tego planu dwa lata przed terminem. Dodatkowo, prezes spółki Anders Egerlud podkreśla, że w obecnej sytuacji klimatycznej i gospodarczej należy zaprzestać spalania jakichkolwiek paliw kopalnych i przetransformować przemysł na ten oparty na odnawialnych źródłach energii.

Według Kathrin Gutmann, dyrektorki kampanii Europe Beyond Coal dokonane w tym samym czasie przez Austrię i Szwecję odejście od węgla bardzo zauważalnie obniży ilość emisji i udziału węgla w handlu i przemyśle europejskim. Dodatkowo podkreśla, jak ważne jest wspólne dążenie do Green New Deal, odejście od węgla i rozwijanie OZE, ponieważ są to jedyne sposoby na ochronę zdrowia obywateli, klimatu i gospodarki.

Ceny węgla i jego spalania są coraz wyższe, kopalnie i elektrownie stają się nierentowne a emisja CO2 jest jedną z głównych przyczyn postępowania globalnego ocieplenia i prowadzi do katastrofy klimatycznej. Kolejne kraje Europy deklarują ograniczanie oraz całkowitą likwidację ciepłowni węglowych w najbliższych latach. Francja wyznaczyła ten cel na 2022 rok, Słowacja i Portugalia na 2023 rok, w kolejnych latach starać będą się o to Wielka Brytania, Irlandia i Włochy. Za dziesięć lat, wolne od węgla mają stać się Grecja, Holandia, Finlandia, Węgry oraz Dania. Takie dane podaje Europe Beyond Coal, która na bieżąco monitoruje sytuację w Europie, wspiera inicjatywy ekologiczne i mające na celu rezygnację z energii węglowej oraz w przyjazny sposób opisuje cały problem.


Źródła:

In One Week, Both Sweden and Austria Celebrated the Closing of Their Last Coal Plants
Sweden adds name to growing list of coal-free states in Europe
Home

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Czy jest szansa dla uratowania klimatu?
· 1 min read
Czy blockchain jest ekologiczny?
· 5 min read

Łańcuch dla Klimatu pod KPRM. "Jaką przyszłość nam zbudujecie?"

Aktywiści i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali happening pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwracali uwage na nadchodzącą Radę Europejską oraz na konieczność podniesienia ambicji Unii Europejskiej w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. fot. Nawojka Ciborska

· 1 min read