Szwecja rozważa ponowne otwarcie sprawy przeciwko Assange'owi

Szwecja rozważa ponowne otwarcie sprawy przeciwko Assange'owi

Oczekujący obecnie na wyrok w Wielkiej Brytanii za złamanie kaucji i walczący z potencjalną ekstradycją do Stanów Zjednoczonych, Julian Assange może wkrótce stanąć w obliczu kolejnego zagrożenia.

· 4 min read

Przed Julianem Assange'em, wydawcą WikiLeaks, któremu grozi skazanie za złamanie kaucji w Wielkiej Brytanii oraz ekstradycja do Stanów Zjednoczonych, pojawiło się kolejne wyzwanie. W Szwecji jedna z kobiet, która twierdzi, iż twórca WikiLeaks ją zgwałcił w 2010 roku, zwróciła się z prośbą do szwedzkiej prokuratury o ponowne wszczęcie dochodzenia.

Niektórzy obserwatorzy, szczególnie prawnicy, zwracają uwagę, iż złożona interakcja trzech odrębnych systemów wymiaru sprawiedliwości mogłaby działać teraz na korzyść Assange'a, zmniejszając prawdopodobieństwo ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Julian Assange w 2012 roku otrzymał schronienie w ambasadzie Ekwadoru w Londynie zaraz po tym, jak angielski sąd wydał orzeczenie w sprawie jego odwołania, którego celem było uniknięcie ekstradycji do Szwecji, gdzie był poszukiwany przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości z powodu oskarżeń ze strony dwóch kobiet o molestowanie seksualne oraz gwałty.

W maju 2017 r. szwedzka prokuratura poinformowała o zamknięciu dochodzenia w sprawie zarzutów o napaść na tle seksualnym w świetle azylu politycznego przyznanego Assange'owi przez Ekwador oraz zważywszy na fakt przedawnienia roszczeń jednej z kobiet.

Założyciel WikiLeaks został w czwartek aresztowany za naruszenie kaucji w 2012 roku oraz za rzekome spiskowanie z byłą analityczką wywiadu armii amerykańskiej, Chelsea Manning, kiedy to Manning przekazała WikiLeaks tajne dokumenty wojskowe i dyplomatyczne USA.

Prawniczka jednej ze Szwedek oskarżających Assange'a o przestępstwo seksualne, Elisabeth Massi Fritz, napisała na swoim profilu na Twitterze, że jej klientka nadal chce, aby Assange stanął przed sądem w Szwecji.

Aresztowanie Assange'a w czwartek zaraz po tym, jak został unieważniony jego azyl przez władze Republiki Ekwadoru, było zaskoczeniem dla Ingrid Isgren, osoby stojącej na czele szwedzkiej prokuratury. Isgren poinformowała, że informacja na temat zatrzymania Juliana Assange'a jest "wiadomością" dla szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości.

Tego samego dnia, po tym, jak prawniczka jednej z kobiet upubliczniła informacje na temat działań mających na celu ponownego otwarcia sprawy, szwedzka prokuratura ogłosiła, że "obrońca strony poszkodowanej zażądał wznowienia szwedzkiego wstępnego dochodzenia w sprawie gwałtu".

Obecnie sytuacja nie jest jasna, ponieważ w pisemnym oświadczeniu zostało zaznaczone, że dochodzenie "nie zostało jeszcze wznowione" i nie zaproponowano żadnego harmonogramu prac, łącznie z terminem podjęcia decyzji.

Prokuratura szwedzka wyjaśniła jednak, że śledztwo w sprawie Assange'a może zostać wznowione, ponieważ możliwa jest ekstradycja założyciela WikiLeaks do Szwecji, ponieważ przedawnienie sprawy jest możliwe po okresie 10 lat, a przestępstwo zostało rzekomo popełnione w połowie sierpnia 2010 roku.

Można jednak zauważyć, iż potencjalne ponowne otwarcie sprawy przeciwko Julianowi Assange'owi doprowadzić może do sytuacji, w której Szwecja odnowi swój wniosek o ekstradycję. Oznacza to, iż w tym przypadku zagrożenie ekstradycją Assange'a do Stanów Zjednoczonych jest mniejsze.

Wszelkie apele oraz wnioski ze strony Szwecji w imieniu osoby skarżącej, która uważa, że czekała dziewięć lat na sprawiedliwość, prawdopodobnie miałyby pierwszeństwo przed wnioskiem Stanów Zjednoczonych o przekazanie wydawcy WikiLeaks w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, który ma zamiar ukarać go za rzekomo spiskowanie z Manning.

Jeżeli amerykańska prokuratura będzie próbowała uzyskać pierwszeństwo w ekstradycji Juliana Assange'a po jakimkolwiek postępowaniu sądowym w Szwecji, może to oznaczać, że niezbędna będzie zgoda sądów zarówno w Szwecji, jak i w Wielkiej Brytanii. Co więcej, prawnicy Assange'a mogliby w takiej sytuacji zakwestionować ekstradycję do Stanów Zjednoczonych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Jednak nawet w sytuacji, kiedy Szwecja nie przedłużyłaby swojego dochodzenia, ekstradycja Assange'a do Stanów Zjednoczonych może zostać zakwestionowana przez prawników w związku z artykułem 4 umowy o ekstradycji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonym Królestwem podpisanej w 2003 roku. Artykuł ten mówi, że nie może dojść do ekstradycji osoby oskarżonej w związku z przestępstwem będącym przestępstwem politycznym.

Jennifer Robinson, prawniczka Assange'a, nie skomentowała do tej pory ogłoszenia szwedzkiej prokuratury rozważającej wniosek o wznowienie śledztwa.

Warto też zwrócić uwagę na stanowisko drugiej kobiety, która zarzuca Assange'owi przestępstwa seksualne. Anna Ardin napisała na swoim profilu na Twitterze, że nigdy nie chciała, aby Julian Assange został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych.

Organizacje zajmujące się ochroną praw obywatelskich i wolności prasy potępiły aresztowanie Assange'a.


Jesteśmy głosem tych, których próbuje się uciszyć. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO