Tajlandia zakaże pakowania żywności w plastikowe torebki jednorazowe

Władze Tajlandii przedstawiły plan mający na celu ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych, a tym samym walkę z zanieczyszczeniem plastikiem.


Tajlandia zakaże pakowania żywności w plastikowe torebki jednorazowe

Każdego roku w Tajlandii wyrzucane jest około 75 miliardów torebek plastikowych, wskazuje raport Greenpeace. Ponad połowa odpadów pochodzi z supermarketów, centrów handlowych, galerii, sklepów wielobranżowych, zaś pozostała część to przede wszystkim plastiki, które są wręczane przez ulicznych sprzedawców, których jest mnóstwo w tym kraju. Nie jest tajemnicą duża liczba plastikowych torebek, w których pakowana jest żywność na lokalnych straganach.

Rząd tajlandzki poinformował, że w 2021 roku wejdzie w życie zakaz wykorzystywania jednorazowych toreb plastikowych. Władze jednak nie czekają i już teraz apelują do społeczeństwa, aby mieszkańcy i mieszkanki tego kraju zdecydowali się na zmniejszenie w sposób nieznaczny wygody w celu ratowania środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami.

Zakazane będzie używanie oksydegradowalnych tworzyw sztucznych, na których opiera się produkcja plastikowych torebek, a także mikrogranulek produkowanych przez przemysł petrochemiczny. Do tego dojdą inne rodzaje plastiku.


WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO


Na tym jednak nie kończą się działania władz. Od 2022 roku zakazane będzie produkowanie plastikowych kubeczków i słomek, styropianu, a także polistyrenowych pojemników na żywność. Wszystko to z powodu faktu, że tworzywa te rozpadają się z czasem na cząsteczki mikroplastiku i znacząco wpływają na poziom zanieczyszczeń środowiska.

Tajlandzki minister zasobów naturalnych i środowiska, Varawut Silpa-archa, zapowiedział, że nad wytycznymi dotyczącymi zakazu pracuje nie tylko rząd, ale też 43 przedsiębiorstwa, w tym krajowi potentaci, np. CP All Plc.

Supant Mongkolsuthree, który jest obecnie prezesem tajlandzkiej federacji przemysłu, stara się zachęcić rząd Tajlandii do inwestowania w rozwój technologii recyklingu. Nacisk kładzie na to, aby wytwarzano energię elektryczną z odpadów, które nie musiałyby być składowane na wysypiskach śmieci.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO