Tańszy gaz w domach? Spadek cen o 10,6 procent!

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe stawki opłat.

· 2 min read
Tańszy gaz w domach? Spadek cen o 10,6 procent!

We wtorek 16 czerwca 2020 roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG OD (Obrót Detaliczny), która wprowadza nowe stawki cen za gaz. Będą one obowiązywać od 1 lipca do 31 grudnia 2020 roku. Jednocześnie Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał rosyjskiej spółce Gazprom zwrócić 1,5 miliarda dolarów polskiej PGNiG z powodu przegranego postępowania dotyczącego zawyżania cen gazu. Czy to początek zmian na polskim rynku gazownictwa?

Zmiany stawek spowodowane są niskimi cenami gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Wraz z początkiem lipca za surowiec ten zapłacimy o 10,6 proc. mniej, natomiast stawki abonamentowe pozostaną bez zmian. Łącznie z opłatami za dystrybucję gazu, obniżki wyniosą 4,85 proc. dla osób korzystających z gazu jedynie, aby przygotować posiłek. Dzięki nowej taryfie "kuchenkowicze" zaoszczędzą około 1,20 zł miesięcznie.

Inny spadek cen czeka osoby, które korzystają z gazu nie tylko w kuchni, ale także do podgrzania wody. Zapłacą oni o 6,67 proc. mniej niż dotychczas, czyli mniej o 6,33 zł miesięcznie. Dla osób, które ogrzewają mieszkania gazem, taryfa zostanie obniżona o 7,05 proc., co równa się zaoszczędzeniu 19,45 zł miesięcznie.

Źródło: Gazeta Wrocławska

Co więcej, 15 czerwca 2020 roku sfinalizowano dołączenie nowego aneksu do umowy gazowej z Gazpromem, który zobowiązał rosyjskiego giganta gazowego do zwrotu 1,5 miliarda dolarów (6,2 miliarda złotych) PGNiG. Wprowadzenie tego aneksu było spowodowane wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z dnia 30 marca 2020 roku. Sąd wydał orzeczenie, w którym uznał ceny płacone od 1 listopada 2014 roku za rosyjski gaz za zawyżone i wezwał Gazprom do zwrotu nadpłat. Jak stwierdził Jerzy Kwieciński w wywiadzie dla Polskiego Radia:

Dzień, w którym został ogłoszony wyrok ws. sporu z Gazpromem, przejdzie do historii. Pokazuje to, że z takim gigantem też można wygrać.

Wraz z ogłoszeniem wyroku ceny akcji PGNiG wzrosły o 19 proc. – podaje Kwieciński na swoim Twitterze:

Obecna umowa z Gazpromem – kontrakt jamalski – obowiązuje do 2022 roku. Po tej dacie nastąpią kolejne zmiany na rynku polskiego gazownictwa. Nowelizacja ustawy o prawie energetycznym z 2016 wprowadziła uwolnienie cen gazu od 2017 roku na rynku hurtowym i detalicznym z wyłączeniem gospodarstwa domowych, a w 2024 roku - uwolnienie cen gazu także dla domowych odbiorców.


Źródła: Business Insider, money.pl, Interia, Bankier.pl, Polskie Radio 24, Gazeta Wrocławska (zdjęcie główne)