Tarnów dołącza do tęczowych miast Polski

Pomimo uchwał wymierzonych przeciwko społeczności LGBTQ, Tarnów dołącza do grona tęczowych miast w Polsce.


Tarnów dołącza do tęczowych miast Polski

Powiat tarnowski, jako jeden z wielu powiatów południowo-wschodniej Polski, należy do rejonów tzw. "wolnych od LGBT". Przyjęte uchwały oraz podejście tutejszych polityków stara się utrudnić działania osób, które chcą tworzyć Tarnów dostępny dla każdego. Dodatkowo w mieście nie ma miejsca, gdzie społeczność LGBTQ mogłaby się poznać i dowiedzieć więcej o sytuacji w mieście.

Od kilku tygodniu w mediach społecznościowych można usłyszeć o organizacji "Tęczowy Tarnów", która chce tę sytuację zmienić. Grupa powstała z inicjatywy młodych osób mieszkających w tym mieście, które liczą na to, że uda im się tę sytuację zmienić. Jedną z pierwszych takich okazji było piątkowe (24.01.2020) spotkanie w "Stowarzyszeniu Przepraszam" na pokazie filmu "Śmierć i życie Marshy P. Johnson", by opowiedzieć więcej o przyszłych planach grupy, a także w celu zapoznania obecnych osób ze społecznością i historią LGBTQ.

Film bardzo dobrze zobrazował sytuację początków ruchu LGBTQ na świecie, który zainicjowany został przez zamieszki w Stonewall. Główna część filmu opowiada o podjętej akcji przez Victorię Cruz ze Stowarzyszenia Przeciwko Przemocy (ang. Anti-Violence Project) ponownego otwarcia sprawy śmierci Marshy i przy tym z sukcesem dociera do poprzednio nieopublikowanych dokumentów i zeznań świadków. Między scenami jest również prezentowane archiwum nagrań wideo o ówczesnej sytuacji osób LGBTQ w Nowym Yorku oraz osób, które znały Johnson.

Życzę powodzenia ekipie "Tęczowego Tarnowa" przy przyszłych wydarzeniach i liczę w niedługim czasie wybierzemy się na pierwszy Marsz Równości w Tarnowie.