Temperatury w Europie z powodu zmian klimatu rosną szybciej niż oczekiwano

Według najnowszego badania zmiany klimatu wpływają na zwiększenie liczby dni z ekstremalnymi upałami, co stanowi zagrożenie dla mieszkańców i mieszkanek Europy w nadchodzących latach.


Temperatury w Europie z powodu zmian klimatu rosną szybciej niż oczekiwano

Według najnowszego badania zmiany klimatu są czynnikiem, który wpływa na zwiększenie liczby dni, którym towarzyszą ekstremalne upały i przyczyniają się do zmniejszenia liczby chłodniejszych dni, co stanowi jedno z zagrożeń dla Europejek i Europejczyków w nadchodzących latach.

Temperatury w Europie osiągnęły nowy rekord tego lata, kiedy to przekroczyły 46 stopni Celsjusza w południowej Francji. Nowe badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie AGU Geophysical Research Letters wykazały, iż liczba dni upalnych dni w ciągu lata potroiła się od 1950 roku. Lata są coraz cieplejsze, podczas gdy liczba zimowych dni zmniejszyła się przynajmniej połowę, a same zimy stały się cieplejsze.

Wyniki pokazują też, że w część Europy ociepla się zdecydowanie szybciej niż wskazują na to opracowane modele klimatyczne.

Nawet w tej skali regionalnej w Europie widzimy, że trendy są znacznie większe niż można by się spodziewać po naturalnej zmienności. To naprawdę sygnał związany ze zmianami klimatu — powiedziała Ruth Lorenz, która pracuje w szwajcarskim Instytucie Technologii w Zurychu oraz jest główną autorką badania.

Ekstremalne upały są źródłem zagrożenie dla ludzi, ponieważ prowadzą do wyczerpania organizmu, udarów cieplnych. Naukowcy do tej pory wiedzieli o tym, że zmiany klimatu wpływają na ocieplenie w Europie, jednak przeważnie badali długoterminowe zmiany. W najnowszym badaniu zespół naukowców postanowił jednak przeanalizować dane obserwacyjne, aby oszacować, czy modele klimatyczne zastosowane do prognoz regionalnych mogą odtworzyć to, co zaobserwowali badacze.

W badaniu wykorzystane zostały dane zebrane przez europejskie stacje pogodowe w latach 1950-2018. Przeanalizowany został 1% wszystkich najwyższych temperatur i najwyższych poziomów wilgotności, a także 1% najzimniejszych dni w tym okresie czasu.

Dzienna maksymalna temperatura (TXx) i dzienna minimalna temperatura (TNn) oznaczają trendy pogodowe w całej Europie. Trzy regiony to Europa Północna (NEU), Europa Środkowo-Wschodnia (CEU) i region Morza Śródziemnego (MED). Źródło: AGU

Okazało się wówczas, iż liczba liczby dni, podczas których występowały ekstremalne upały w Europie, potroiła się od 1950 roku, natomiast liczba chłodnych dni zmalała. Według badaczy ponad 90% przebadanych wyników ze stacji pogodowych wskazało, że klimat się znacząco ociepla i w zbyt szybkim tempie, aby wynikał z samych czynników naturalnych.Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO