Terroryści preferują gotówkę zamiast kryptowalut

RAND Corporation sporządziła raport na temat sposobów wykorzystywania funduszy do działalności terrorystycznej. Raport ten sugeruje, że terroryści preferuję gotówkę zamiast kryptowalut.

· 2 min read
Terroryści preferują gotówkę zamiast kryptowalut

Raport RAND Corporation rzucił trochę światła na temat wykorzystywania kryptowalut oraz gotówki przez osoby zajmujące się działalnością terrorystyczną. Powszechnym stało się twierdzenie, iż kryptowaluty są preferowane przez terrorystów do finansowania swoich działań, jednak zgodnie z najnowszym raportem RAND, osoby takie zdecydowanie bardziej wolą wykorzystywać waluty fiat.

Dokument opracowany przez RAND Corporation liczy 99 stron, na których znajduje się omówienie tematu dotyczącego sposobu zarządzania i wydatkowania funduszy oraz finansowania działalności terrorystycznej. Jak się okazuje, kryptowaluty mogą zapewnić korzyści jedynie tym osobom, które chcą oprzeć transfery finansowe z wykorzystaniem zdecentralizowanej sieci. Natomiast do barier związanych z adaptacją kryptowalut w przypadku działalności terrorystycznej zaliczają się kwestie techniczne oraz regulacje prawne związane z rynkiem kryptowalut.

Wynika to z faktu, iż możliwe jest wykonanie transakcji mających na celu przesłanie odpowiednich funduszy w każdej chwili i w dowolne miejsce na świecie bez jakichkolwiek problemów. Jednak na tym się kończą możliwości, które byłyby korzystne dla terrorystów. W przypadku dużych kwot transakcji, zarządzanie funduszami będzie wymagało stosownej infrastruktury i rozwiązań, a sam proces zarządzania oznaczać będzie konieczność utraty anonimowości ze strony przynajmniej jednej osoby, co samo w sobie jest zagrożeniem dla osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną.

Wyżej wymienione powody są czynnikiem, który wpływa na niechęć organizacji terrorystycznych do wykorzystywania kryptowalut w celu finansowania działalności. To zresztą też zostało potwierdzone w raporcie RAND Corporation.

Przedsiębiorstwo uważa, że terroryści, którzy mieszkają na Zachodzie, mogą użyć kryptowalut do pozyskiwania funduszy, aby móc je następnie konwertować na waluty fiat. Pomimo tego, iż jest to możliwe, istnieje duża szansa, że osoby takie zostaną namierzone i zatrzymane, ponieważ wiele instytucji finansowych, w tym firm działających w branży fintech, z wielką starannością przestrzega polityki związanej z weryfikowaniem tożsamości użytkowników i klientów, a także rozwija i aktywnie wykorzystuje mechanizmy mające uniemożliwić używanie kont do finansowania nielegalnej działalności.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO