Tesla pozwała byłych pracowników o kradzież tajemnic handlowych

Firma Elona Muska złożyła parę pozwów przeciwko grupie byłych pracowników, którzy zadecydowali o przejściu do pracy przy samochodach autonomicznych Zoox i Xiaopeng.

· 2 min read
Tesla pozwała byłych pracowników o kradzież tajemnic handlowych

Prawnicy amerykańskiej firmy motoryzacyjnej złożyli w środę odrębne pozwy, twierdząc, że byli pracownicy Tesli dopuścili się kradzieży tajemnic handlowych przedsiębiorstwa i wykorzystali je w nowych miejscach pracy.

Pomimo tego, że pozwy oparte są na zupełnie innych informacjach handlowych, które objęte są tajemnicą, istnieją pewne podobieństwa: zarzuty wobec pracowników, którzy prawdopodobnie zabrali z chwilą odejścia cenne dane Tesli, w tym informacje wrażliwe.

Tesla uważa, że kradzież informacji na rzecz Zoox miała miejsce na podstawie "wspólnych wysiłków" chińskiej firmy z byłymi pracownikami, którymi są Sydney Cooper, Christian Dement, Craig Emigh oraz Scott Turner. Firma twierdzi, że kradzież tajemnic handlowych i innych poufnych danych miała na celu pomóc Zoox rozwinąć własne projekty obejmujące magazynowanie energii, kontrolę wyposażenia oraz kwestie związane z logistyką.

Dodatkowo w pozwie firma Elona Muska zwraca uwagę, że byli pracownicy wykradli te dokumenty, które są przydatne dla nowego pracodawcy, aby mogli zostać szybko zatrudnieni. W tym przypadku, jak zaznacza firma, doszło do naruszenia umów o pracę i poufności informacji, które podpisali z firmą Tesla, mając "wsparcie Zoox".

Inny pozew jest skierowany przeciwko byłemu pracownikowi, którym jest Guangzhi Cao. Cao zajmował się pracą nad funkcjami Autopilota i zdaniem firmy przekazał kod źródłowy oprogramowania firmie Xiaopeng (w pozwie Tesla odnosi się do firmy pod nazwą XMotors).

Tesla poinformowała, że "wydała setki milionów dolarów" oraz poświęciła ponad pięć lat pracy, aby rozwinąć projekt Autopilot i teraz, według Tesli, inwestycja ta jest zagrożona z powodu przekazania kodu źródłowego przez Cao.

Tesla musi dowiedzieć się, co Cao zrobił z własnością intelektualną Tesli, komu ją przekazał i w jakim stopniu Tesla została poszkodowana. Tesla składa ten pozew, aby wymusić zwrot cennej własności intelektualnej i zabezpieczyć ją przed dalszym wykorzystywaniem czytamy w skardze.

Firma XMotors poinformowała, że zostało wszczęte dochodzenie wewnętrzne, jednak wykazało ono, że Guanghzi Cao nie wykorzystał "niewłaściwie tajemnic handlowych" oraz innych poufnych informacji Tesli.

Warto dodać, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Tesla lub sam Elon Musk pozwali byłych pracowników firmy. Wcześniej podobne sytuacje miały również miejsce, np. w 2017 roku Tesla złożyła pozew przeciwko Sterlingowi Andersonowi, byłemu dyrektorowi Autopolita, i startupowi Aurora, który współzakładał. Parę tygodni później doszło do wycofania pozwu na mocy porozumienia obu stron.

Innym przykładem jest sprawa, która dotyczy złożenia przez Teslę pozwu przeciw Martinowi Trippowi, który został nazwany sabotażystą przez samego Muska. W przypadku tego pozwu zarzutem była kradzież poufnych informacji handlowych firmy motoryzacyjnej.

Warto dodać, że to właśnie Martin Tripp poinformował Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), twierdząc, że inwestorzy Tesli zostali wprowadzeni w błąd.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO