Feminizm oraz maskulizm #TheBestMenCanBe

W internecie jest coraz głośniej o akcji #TheBestMenCanBe. Firma Gillette opublikowała niedawno spot nawiązujący do tej akcji oraz archetypu mężczyzny, którym jest samiec alfa.

· 4 min read
Feminizm oraz maskulizm #TheBestMenCanBe

Młodzi chłopcy są przyzwyczajani, iż to właśnie samiec alfa jest tym typem mężczyzny, do którego powinni dążyć, zaś kobiety dla samców alfa to zaledwie seksualne zabawki...

Chłopcy są przesiąknięci taką propagandą od najmłodszych lat. W wielu bajkach dla dzieci można zobaczyć, jak grupa mężczyzn gwiżdże do kobiety, która dopiero co obok nich przeszła, albo zaleca się w sposób nachalny i jest to w pełni - według postaci w kreskówce - akceptowalne.

Nie tylko w bajkach, ale również w filmach familijnych, jak również w komediach pojawia się ten problem. Dzieci oglądają filmy, w których pojawia się zalecanie do kobiet w sposób wręcz podchodzący pod molestowanie. Takie sytuacje są często przejaskrawione, więc dorośli zrozumieją aluzje, które stworzy reżyser, lecz dziecko niekoniecznie. Tutaj powinna wejść rola rodzica, który powinien wytłumaczyć, dlaczego zostało to pokazane tak, a nie inaczej. Niestety, tego często brakuje.

Kadr z "We Believe: The Best Men Can Be"

Oczywiście nie można zapomnieć o seksualizacji i uprzedmiotawianiu zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w rożnego rodzaju teledyskach.

Na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę, że nie taki powinien być archetyp mężczyzny. Ruch feministyczny na całym świecie walczy z uprzedmiotowianiem kobiet, ale nie można zapominać o mężczyznach, na których ciąży ogromna presja społeczna.

Mali chłopcy, którzy nie biją się, nie pokazują swojej supremacji wobec innych dzieciaków, zarówno swojej, jak i przeciwnej płci, są skazywani na ostracyzm społeczny wśród swoich rówieśników. Bardzo często kieruje się wobec nich również wszelkiego rodzaju obelgi nazywając ich słabeuszami, lamusami, a czasem padają nawet wulgarne wyzwiska, których nie przytoczę.

Właśnie taka propaganda doprowadza do tego, iż średnio to właśnie mężczyźni podchodzą częściej do prób samobójczych, które zazwyczaj kończą się śmiercią. Polska króluje w statystkach. To właśnie u nas, gdzie archetyp samca alfa jest tak popularny, mężczyźni prawie siedmiokrotnie częściej popełniają samobójstwa niż kobiety.

Grafika autorstwa "szychtawdanych.pl"

Dlaczego w Polsce jest taka ogromna różnica w samobójstwach kobiet i mężczyzn? Znowu odpowiedzią jest archetyp samca alfa, który nie pozwala mężczyźnie udać się do odpowiedniego lekarza, ponieważ od najmłodszych lat jest mu wpajane, iż mężczyźni nie mogą mieć problemów emocjonalnych, a jak tylko pójdzie do specjalisty, to zostanie wyśmiany przez innych mężczyzn zaślepionych ideom samca alfa.

Po zadaniu pytania Co najczęściej słyszą mężczyźni (i tylko mężczyźni) chorzy na depresję od najbliższego otoczenia? liczba odpowiedzi w pewien sposób szykanująca oraz bagatelizujących sprawę była zatrważająca. Oto część przykładów podanych w dyskusji:

"Baby ci trzeba" - komentarz Mikołaja.
"Znowu coś wymyślasz" - taki przykład podał Dominik.
"Weź się w garść" - skomentował Błażej.
"Nie bądź baba" - przykład Emilii.
"Wydaje Ci się" - taki przykład podał Tomasz.
"A ty byłeś w wojsku?" - przykład Józefa.
"Inni mają gorzej i nie płaczą" - przykład Barbary.
"W dupie ci się od dobrobytu poprzewracało" - skomentował Bartek.
"Nic Ci nie jest, nie udawaj" - przykład Piotra.
"Nie maź się, kiedyś chłop to był chłop, pokaz ze masz jaja, wymyśliłeś sobie depresje bo pizda jesteś, jak się weźmiesz za robotę to ci przejdzie, na bycie ofiara  kobiety nie znajdziesz, żadna nie będzie chciała mazgaja" - przykład Karoliny.
"Mężczyzną nie jestem ale  słyszałam jak ex mojego kumpla zwyzywała go od smutnych pizdeczek po  czym uznała, że powinien się cieszyć że żyje zamiast bawić w depresję" - skomentowała Natalia.
"Co ty chłop czy baba jesteś? Nie bądź pizda. Tylko się użalasz nad sobą. Nie rób z siebie ofiary. Inni mają gorzej. Weź się w garść. Ta depresję, z lenistwa chyba" - takie przykłady zaproponował Michał.
"Dawno po mordzie nie dostałeś. Za mało cię za gówniarza napierdalali i teraz ci odkurwia. Well jedną z tych dwóch rzeczy usłyszałem na terapii xD" - skwitował Bartek.
"Facet to musi być facet a nie" - dorzucił do dyskusji Radosław.
"Przyjaciel żalił mi się, że mówili mu ciągle "wyjdź do ludzi, nie siedź w domu, znajdź hobby, idź na siłkę, to ci przejdzie"" - skomentowała Iza.
"Do pracy byś się wziął! A nie jakieś choroby sobie wymyślasz" - napisała Julianna.
"Niejednokrotnie od rodziny, że sobie wmawiam chorobę. Mimo posiadania identycznej diagnozy od dwóch lekarzy" - komentarz Jakuba.

To jest zaledwie mała część komentarzy, jakie pojawiły się w dyskusji, która jest dostępna TUTAJ (dyskusja odbywała się w zamkniętej grupie o nazwie Jak będzie w akapie?, więc dostęp mają tylko osoby należące do grupy).

Jak widać nasze społeczeństwo cały czas jest przesiąknięte stereotypami, które krzywdzą zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wystarczy jeden mały gest, jak udowadnia spot, aby rozpocząć "początek końca" tego procederu.

Trzeba pamiętać, iż feminizm jest dla wszystkich, nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Walka zaś z wszechobecnymi stereotypami, które są krzywdzące powinna być naszym obowiązkiem i pamiętajmy: #TheBestMenCanBe!


 ‌

Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze!

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read