To już ta wiosna

Ostatnie tygodnie, zwłaszcza poza polityką mainstreamową, należały w szczególności do dwóch Robertów: Roberta Biedronia i Roberta Gwiazdowskiego.

· 2 min read
To już ta wiosna

Ostatnie tygodnie, zwłaszcza poza polityką mainstreamową, należały w szczególności do dwóch Robertów – Biedronia oraz Gwiazdowskiego, czyli byłego prezydenta Słupska i najpopularniejszego działacza zahaczającego o nową lewicę w naszym kraju oraz drugiego Roberta, ekonomistę wolnorynkowego, działającego z najpopularniejszymi polskimi organizacjami propagującymi konserwatywny liberalizm.

Robert Biedroń proponuje antyklerykalizm, rozdział kościoła od państwa, liberalizację prawa aborcyjnego, rozbudowę polityki socjalnej czy emeryturę obywatelską. Jego obecne wyniki w sondażach ukazują, że przyszły ruch dość spokojnie przekroczy próg wyborczy, dając mu do 10% w sondażach. W dniu pisania tekstu (30 stycznia 2019) nie odbyła się jeszcze jego konwencja programowa. Do jego ruchu należy już m.in. były wiceprezes SLD Krzysztof Gawkowski. Biedroń chce powołać w kolejnej kadencji komisję zajmującą się łamaniem konstytucji przez PiS w tej kadencji. Ma również bardzo ostre stanowisko wobec obecnej opozycji parlamentarnej, jak i pozaparlamentarnej (skrajnej prawicy oraz reszcie lewicy).

Gwiazdowski, jak na cytowanego dotychczas niemal wyłącznie przez partię KORWiN, proponuje całkowitą zmianę systemu podatkowego. Chce zlikwidować PIT oraz CIT, wprowadzić podatek przychodowy na poziomie 1,5% dla firm, chce Europy Ojczyzn, domaga się przekazywania większych pieniędzy do samorządów. Gotowość do współpracy z nim wyraziła była minister Anna Streżyńska. Przedstawia własny projekt konstytucji. W sondażu SW Research, cytowanym przez Rzeczpospolitą, poparcie dla niego wyraziło 8,8%, pomimo faktu, że ok. 40% Polaków deklaruje, że nie słyszało o nim wcześniej, co na tym etapie wskazuje na możliwą przyszłą tendencję rosnącą dla ruchu.

Chociaż w polityce nie są nowi, obaj Robertowie po raz pierwszy są „na swoim”, we własnych ugrupowaniach, których są twarzami i liderami. Mają spore poparcie społeczne, które pozwala na myśleniu o wprowadzeniu ludzi do Sejmu czy wcześniej Parlamentu Europejskiego. Chcą wprowadzić gruntowne zmiany w życie. Czy parafrazując klasyczne już niemal hasło, można powiedzieć, że to już ta wiosna? Być może. A obydwu Robertom życzę zdrowia. Bo tego można życzyć człowiekowi niezależnie od opcji politycznej.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Chcesz podyskutować na ten temat? Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read