Tragedia kobiet - niechciana ciąża w trakcie pandemii COVID-19

W trakcie pandemii wirusa COVID-19 dostęp do aborcji, antykoncepcji i bezpiecznego przerywania ciąży jest niezwykle ograniczony. Dlaczego jest to tak ważny temat i co zrobić w sytuacji bez wyjścia?

· 3 min read
Tragedia kobiet - niechciana ciąża w trakcie pandemii COVID-19

Dostęp do legalnej, bezpiecznej aborcji w Polsce jest bardzo ograniczony i trudny. Niestety, obecna sytuacja, izolacja społeczna, zamrożenie gospodarki i zamknięcie gabinetów lekarskich stawia osobę ciężarną w sytuacji bez wyjścia.

Dlaczego problem aborcji jest tak ważny szczególnie w czasie pandemii?

Dla wielu osób zastanawiające jest, dlaczego w trakcie kryzysu gospodarczego i epidemii zabójczego wirusa ludzie tak bardzo przejmują się tematem niechcianej ciąży. Z powodu obecnie wprowadzonych obostrzeń i izolacji społecznej, życie każdego w jakiś sposób uległo zmianie, co również miało wpływ na podejście do ciąży i jej przerywania.

Na świecie, również w Polsce, (chociaż akurat tutaj jest to nielegalne), dużo ludzi decyduje się na przerwanie ciąży z powodów złej sytuacji finansowej lub bytowej. Obecnie tysiące Polek traci pracę, swoje jedyne źródło dochodu, nie otrzymuje żadnej pomocy, musi spłacić kredyt lub czynsz. Nie jest to moment, w którym są w stanie zapewnić sobie i dziecku bezpieczeństwo finansowe. Wiele osób zmuszone jest pracować w bardzo trudnych warunkach, codziennie bojąc się o swoje zdrowie, życie i pensję. Dodatkowo z powodu obciążonej służby zdrowia coraz trudniej o wykupienie antykoncepcji awaryjnej. Przed pandemią dostęp tak zwanej tabletki Dzień Po był utrudniony, teraz jest jeszcze gorzej. Ceny wszystkich leków podrożały, tych antykoncepcyjnych i poronnych również, a samych tabletek w aptekach jest coraz mniej. Obecnie w Polsce wiele gabinetów lekarskich oferuje konsultacje telefoniczne i e-recepty. Jednak tutaj koszty również są wysokie, koszt takiej rozmowy często przekracza 100 zł, a ceny dostępnej w Polsce antykoncepcji awaryjnej wahają się od 70 do 140 zł.

Należy podkreślić, że osoby, które potrzebują aborcji nie zawsze są zamożne, często są to pracownicy poczty, sklepów, hoteli, salonów fryzjerskich i innych zawodów, które w tym momencie znajdują się w kryzysie.

Bardzo ważnym i negatywnym aspektem życia w społecznej izolacji jest problem przemocy domowej, która często wiąże się z gwałtem. Tysiące dzieci i dorosłych są obecnie zamknięte w jednym mieszkaniu ze swoimi oprawcami przez cały dzień. Nie ma możliwości wyjścia do galerii, spotkania z przyjaciółką czy po prostu opuszczenia domu bez powodu. Zarówno małoletni, którzy mogą być gwałceni przez najbliższych jak i kobiety gwałcone przez swoich partnerów w przypadku niechcianej ciąży stoją przed ogromnym problemem.

Aborcję w Polsce można dokonać w trzech przypadkach: jeżeli ciąża zagraża życiu matki, rozpoznano wrodzone wady płodowe lub jeśli powstała ona w wyniku czynu zabronionego. W normalnej sytuacji dostęp do tego zabiegu jest bardzo trudny, w wyniku pandemii koronawirusa zamknięto wiele prywatnych gabinetów ginekologicznych czy klinik. Jeśli są otwarte, w nich również brakuje środków zabezpieczenia osobistego lub personelu, który mógłby wykonać zabieg. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że kobiety w Polsce coraz częściej decydują się na aborcję farmakologiczną.

Aborcja farmakologiczna to jedna z metod przerywania ciąży, często nazywana też medyczną lub domową. Jest bezpieczna, łatwa do przeprowadzenia i względnie tania. Polega na zażyciu tabletek poronnych, najczęściej zestawu składającego się z Mifepristonu oraz Misoprostolu, które, według WHO, gwarantują bezpieczną aborcję do 12 tygodnia. Obecnie jest to często jedyna możliwość, jaka pozostaje kobiecie, która ma potrzebę dokonania aborcji w trakcie pandemii. W Polsce nie można przeprowadzić aborcji w innym przypadku niż którymś z trzech wyżej wymienionych. Jednak tutaj również należy pamiętać, że i tak jest to utrudnione z jednej strony z powodu realiów panujących w kraju (klauzula sumienia i lincz społeczny, koszty) z drugiej z powodu pandemii. W tym momencie kobieta nie może udać się za granicę, aby dokonać zabiegu z powodu zamknięcia przejść granicznych i ograniczenia ruchu samolotowego, dodatkowo musi ona podać powód swojej podróży zarówno władzy jak i rodzinie. Międzynarodowe organizacje wychodzą temu naprzeciw, oferując wysyłkę zestawów leków drogą pocztową.

Pomocy w takiej trudnej sytuacji należy szukać na takich stronach jak: Aborcyjny Dream Team czy Women Help Woman. Osoby prowadzące te platformy oferują całodobową pomoc i możliwość kontaktu telefonicznego, pomagają w zakupie i dostarczeniu zestawów do aborcji farmakologicznej lub wspierają w wyjazdach za granicę. Oprócz tego wspólnie z tysiącami osób w Polsce i na świecie tworzą społeczność łączącą i wspierającą ludzi w trakcie niechcianej ciąży i bezpiecznym jej przerywaniu.


Źródła:

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/contraception-family-planning-and-covid-19

Dostęp do bezpiecznej aborcji w czasach pandemii koronawirusa.