TransferWise jest obecnie jednym z największych startupów-jednorożców w Europie

Założony w Estonii TransferWise, który stanowi europejską alternatywę dla PayPala, zajął piąte miejsce wśród najbardziej wartościowych prywatnych firm w Europie.

· 2 min read
TransferWise jest obecnie jednym z największych startupów-jednorożców w Europie

TransferWise, firma założona w Estonii, która świadczy usługi transferowania pieniędzy pomiędzy krajami oraz wirtualnych portfeli, zajęła piąte miejsce wśród najbardziej wartościowych przedsiębiorstw prywatnych w Europie. Firmie udało się przejść kolejną rundę finansowania na kwotę 292 milionów dolarów, co doprowadziło do wycenienia startupu na 3,5 miliarda dolarów.

Najnowsza wycena firmy oznacza, że TransferWise zajmuje obecnie piąte miejsce wśród najbardziej wartościowych firm w Europie i jednocześnie pierwsze spośród wszystkich firm fintech. Firma założona w 2011 roku poinformowała, że od dwóch lat była rentowna i nie emitowała kolejnych udziałów, zaś wielu udziałowców w firmie to przede wszystkim pracownicy i pracowniczki.

Współzałożyciel i dyrektor generalny firmy, Kristo Käärmann, powiedział w trakcie wywiadu, że:

Firma nie potrzebuje nowego kapitału. Byłem bardzo dumny i podkreśliłem znaczenie tego, że firma przynosi zyski przez ostatnie dwa i pół roku.

Co roku TransferWise obsługuje transakcje, których łączna wartość wynosi 5,1 miliarda dolarów amerykańskich. CEO firmy podkreślił, że istotny na uzyskanie płynności finansowej był wkład pracowników i pracowniczek, którzy od samego początku pracowali z zaangażowaniem w startupie.

Warto też dodać, że umowy, które firma podpisała z inwestorami na wczesnym etapie rozwoju, oznaczają, iż inwestorzy, którzy zainwestowali w spółkę na początku jej działalności, mogą liczyć na dystrybucję wypracowanych zysków przedsiębiorstwa. Co więcej, atrakcyjność jednej z ostatnich umów pozwoliło firmie pozyskać kolejnych inwestorów, w tym fundusze mające ogromne zasoby finansowe, doświadczenie oraz kontakty na całym świecie.

Szef firmy TransferWise podkreślił, że podobnie jak nowy inwestor, którym jest fundusz BlackRock, TransferWise cyklicznie obniża koszty związane z transferowaniem pieniędzy oraz wymianą walut, gdyż "celem jest obniżenie opłat do poziomu tak bliskiego zeru, jak to tylko możliwe".

Skala działalności jest jednym z filarów firmy, która pobiera coraz niższe opłaty za swoje usługi. Kiedyś były one duże, co też zniechęcało część osób, jednak wraz z upływem czasu przedsiębiorstwu udało się obniżyć opłaty tak, że jest w stanie zarabiać i jednocześnie zapewnić niskie koszty transakcji.

Jak zareagował BlackRock, który zainwestował w TransferWise, na plany obniżania opłat przez firmę? Okazuje się, że entuzjastycznie, co może wynikać z faktu, iż fundusz ten rywalizuje z Vanguardem, który inwestuje przede wszystkim w te firmy, które gwarantują większe zyski kosztem wzrostu opłat dla użytkowników.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO