Trump zlecił zabójstwo irańskiego generała. Świat o krok od wojny!

Śmierć irańskiego generała Kasema Sulejmaniego z rozkazu Trumpa. Atak na Irańskie lotnisko w Bagdadzie. Nie żyje osiem osób, dziewięć rannych.


Trump zlecił zabójstwo irańskiego generała. Świat o krok od wojny!

Rosnące napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem powoduje powszechne zaniepokojenie na świecie. Cały świat z zapartym tchem przygląda się napięciu obu państw. USA zaatakowały lotnisko w Bagdadzie, z rozkazu Trumpa w operacji zginął irański generał - Kasem Sulejmani.

Sulejmani i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali zabici w czwartek późnym wieczorem w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. Według różnych źródeł ataku dokonano z użyciem śmigłowców bojowych lub dronów. Zginęło łącznie osiem osób, a dziewięć zostało rannych.


Amerykański Pentagon napisał w oświadczeniu, że atak na lotnisko był obroną „amerykańskiego personelu dyplomatycznego i amerykańskich żołnierzy poza granicami kraju”. USA twierdzą, że generał Sulejmani, którego rozkazał zabić Trump, planował kolejne ataki na amerykańskich żołnierzy.

"USA będą nadal kontynuowały podejmowanie wszelkich odpowiednich działań, by chronić naszych ludzi i nasze interesy, gdziekolwiek na świecie się znajdują" - z oświadczenia Pentagonu po ataku na lotnisko i śmierci irańskiego generała.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka "miażdżąca zemsta" Iranu za zabicie Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds. Irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że "retorsje dosięgną wszystkich odpowiedzialnych" za zabicie generała.

"Męczeństwo jest nagrodą za jego niestrudzoną pracę, przez tyle lat [...]. Jeśli Bóg zechce, jego dzieło i jego droga nie zakończą się w tym miejscu, a nieubłagana zemsta czeka zbrodniarzy, którzy unurzali dłonie w jego krwi i krwi innych męczenników''  - dodaje ajatollah Ali Chamenei, duchowo-polityczny przywódca Iranu po ogłoszeniu żałoby narodowej po śmierci Kasema Sulejmaniego.

Trump nie skomentował śmierci Sulejmaniego. Po ataku na irańskiego generała zamieścił na Twitterze jedynie zdjęcie amerykańskiej flagi.

Źródło:
https://edition.cnn.com/2020/01/01/opinions/trump-approach-iran-muddled-unpredictable/index.html


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO