Trzeci etap znoszenia obostrzeń w Polsce - Po konferencji Premiera, Ministra Zdrowia i Edukacji Narodowej

Pomimo dużej ilości osób zakażonych w Polsce, rząd wprowadza trzeci etap luzowania zakazów.

· 2 min read
Trzeci etap znoszenia obostrzeń w Polsce - Po konferencji Premiera, Ministra Zdrowia i Edukacji Narodowej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych rozluźnieniach obostrzeń. Zanim Premier zapowiedział kolejne etapy odmrażania gospodarki kolejny raz zaapelował o przestrzeganie zakazów nadal aktywnych i spędzania czasu w najbliższym gronie nawet jeśli na dworze jest słonecznie i ciepło. Premier wskazał, że w ostatnich dniach, kiedy na zewnątrz było cieplej Polacy niestety nie zawsze przestrzegali obostrzeń. Utrzymany zostaje nakaz zakrywania ust i nosów w miejscach publicznych.  

Trzeci etap luzowania zakazów:

Od poniedziałku 18 maja:

·      Zaczynają działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne – mają działać w rygorze sanitarnym. Nieczynne będą poczekalnie w tych zakładach.

·      Częściowe otwarcie gastronomii – Utrzymanie reżimu sanitarnego. Będą mogły działać lokale zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i te z ogródkami gastronomicznymi.

·      W komunikacji miejskiej i publicznej będzie mogło znajdować się 30% osób, które normalnie mogłyby wejść do pojazdu. Chodzi zarówno o miejsca siedzące jak i stojące.

·      Od poniedziałku rozpoczynają się zajęcia praktyczne w szkołach policealnych i ostatnich klasach szkół technicznych.

·      Na boiskach i stadionach będzie mogła znajdować się większa liczba osób, na nowo zostaną uruchomione sale i hale sportowe z uwzględnieniem reżimu sanitarnego.

·      Możliwość wykonywania treningów i prób w szkołach artystycznych.

Od 25 maja:

·      W klasach 1-3 szkół podstawowych rozpocznie się opieka nad dziećmi, nie będą to normalne lekcje, tylko podobnie jak w przedszkolach zajęcia dydaktyczne. Minister Edukacji Narodowej zapowiedział, że w klasach 1-3 nauczyciele w pewnym zakresie będą jednak mogli prowadzić zajęcia dydaktyczne zgodnie z podstawą programową.

·      Rozpoczną się konsultacje z nauczycielami maturzystów i ósmoklasistów, tydzień później z takich konsultacji będą mogli skorzystać pozostali uczniowie chcący poprawić np. oceny.

·      Otwarcie schronisk młodzieżowych z zachowaniem reżimu sanitarnego

·      Otwarcie domów kultury dla dzieci – zajęcia mają odbywać się w bardzo małych grupach.

·      Utrzymany zostaje zasiłek dla rodziców opiekujących się dziećmi w domu. Do 12 czerwca pozostaną utrzymane kontrole na granicach.

Śląsk

Wczoraj (12.05.2020) wykryto w Polsce ponad 500 nowych zakażonych Covid-19, z czego większość wśród górników. Według specjalistów Polska ma nadal bardzo wysoką liczbę zakażonych i nie można powiedzieć, abyśmy należeli do krajów, które poradziły sobie z pandemią. Na Śląsku, zwłaszcza w kopalniach wykrywane jest codziennie po kilkaset osób zarażonych wirusem. Kopalnie okazały się tak samo dużym lub nawet większym siedliskiem choroby niż np. Domy Pomocy Społecznej. Dzisiaj na 180 nowych zakażeń 113 osób zakażonych jest z województwa śląskiego. Wiele kopalni jest zamykanych ze względu na ogromną liczbę zakażonych. Premier, prawdopodobnie, aby nie stracić poparcia górników przed wyborami prezydenckimi, pochwalił ich za to, że pracują i wydobywają węgiel, aby polska mogła być, wedle słów Premiera „Niezależna energetycznie”. Wśród górników słychać wielkie niezadowolenie z sytuacji. Problemem jest uzyskanie wyników testów, gdyż niektórzy górnicy oczekują na wynik nawet kilkanaście dni.

Zdjęcie główne: Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski /Flickr


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO