Trzecie miasto w USA zakazuje technologii rozpoznawania twarzy

Oakland w stanie Kalifornia jest trzecim miastem w USA, które zakazało technologii rozpoznawania twarzy.


Trzecie miasto w USA zakazuje technologii rozpoznawania twarzy

Technologia rozpoznawania twarzy wzbudza wiele kontrowersji. W Stanach Zjednoczonych Oakland, jedno z miast w stanie Kalifornia, postanowiło zakazać wykorzystywania tej technologii. Tym samym jest to już trzecie miasto (pozostałe to San Francisco oraz Somerville), w którym technologia ta spotkała się ze sprzeciwem oraz formalnym zakazem. Ponadto należy dodać, że cały stan Kalifornia rozważa także wprowadzenie zakazu używania technologii rozpoznawania twarzy w przypadku kamerek noszonych przez policjantów.

Rebecca Kaplan napisała w liście rekomendującym wprowadzenie zakazu, że technologia rozpoznawania twarzy doprowadzi do tego, iż mieszkańcy Oakland będą się czuli mniej komfortowo i bezpiecznie, ponieważ zdarzały się już liczne przypadki pomyłek. To, zdaniem Kaplan, może też prowadzić do nadużywania uprawnień policji, pomyłkowych aresztowań, a także nadużywania siły oraz prześladowania mniejszości etnicznych w mieście.

Oakland. Fot. Basil D. Soufi

Badania, które zostały przeprowadzone przez zespół ekspertów z MIT, potwierdziły, że rozwiązania technologiczne do rozpoznawania twarzy cechują się dużym marginesem błędu w przypadku identyfikacji mniejszości etnicznych i kobiet.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO