Trzęsienie ziemi w Chorwacji

Stolica państwa, Zagrzeb, pojawiła się na ustach całego świata z powodu silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło to miasto.

· 2 min read
Trzęsienie ziemi w Chorwacji

Zaskakujące wieści z Zagrzebia. W niedzielę 22 marca 2020, około godziny 6:23 czasu lokalnego, w stolicy Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi o sile 5,3 stopni w skali Richtera. W jego wyniku życie straciła 15-latka.

Według Niemieckiego Centrum Badań o Ziemi epicentrum katastrofy znajdowało się 7 kilometrów na północ od Zagrzebia, a źródło - 10 km pod powierzchnią naszej planety.

Źródło: HINA/Damir SENČAR

Około godziny 7:03 ziemia ponownie zadrżała, tym razem z siłą około 4,6 stopni w skali Richtera.

Poranne działania sejsmiczne uszkodziły wiele budynków w różnych dzielnicach miasta. Trzęsienie ziemi zmusiło setki obywateli do opuszczenia ich miejsc zamieszkania, zniszczeniu uległa również wieżyczka zabytkowej katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W kilku miejscach wybuchły pożary.

Źródło: HINA/Damir SENČAR

W wyniku paniki na ulicach pojawiło się wiele osób, stwarzając zagrożenie epidemiczne. W celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 władze apelują o przestrzeganie podstawowych zasad higieny i zachowanie bezpiecznej odległości między mieszkańcami. Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, na dzień 22 marca 2020 w Chorwacji znajduje się 235 osób zakażonych koronawirusem, a 5 zmarło. Do reorganizacji życia i oczyszczania miasta zmobilizowane zostały służby porządkowe. Premier Republiki Chorwacji Andrej Plenković zapewnił, że wojsko jest na miejscu, prowadząc wyznaczone działania.

Jak podają korespondenci agencji informacyjnej Reuters, w niektórych częściach Zagrzebia wystąpiły braki prądu oraz internetu.

Kobiety ze swoimi noworodkami ewakuowane ze szpitala w Zagrzebiu

Niedzielne trzęsienie ziemi było najsilniejszym w tamtych rejonach od 1880 roku. Ruchy powierzchni Ziemi można było odczuć również w sąsiedniej Słowenii.


Źródła: Reuters, Croatia Week, The New York Times, The Straits Times, The Dubrovnik Times, TVN Meteo, HINA/Daneil KASAP (Zdjęcie główne)