TSUE zdecyduje, czy Polska ma przyjąć uchodźców

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jesienią podejmie decyzję, czy Polska będzie musiała przyjąć uchodźców.

· 1 min read
TSUE zdecyduje, czy Polska ma przyjąć uchodźców

Jeszcze jesienią 2019 roku należy się spodziewać, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w sprawie obowiązku przyjęcia uchodźców, który wynika z programu relokacji.

Urzędnicy unijni uważają, że nadal w Grecji znajduje się grupa uchodźców, którzy kwalifikują się do relokacji w Unii Europejskiej. Na terenie UE grupa ta pojawiła się jeszcze w czasie, kiedy obowiązywały przepisy dotyczące relokacji uchodźców, a tym samym przysługuje im prawo do przydzielenia do danego kraju członkowskiego UE.

Zuzanna Maluskova, pełnomocniczka Komisji Europejskiej, powiedziała, iż przyjęcie uchodźców jest obowiązkiem, który musi zostać wypełniony, ponieważ jest jednym z fundamentów praworządności w Unii Europejskiej. Innym zaś jest solidarność.

Obowiązki muszą być wykonywane, gdyż jest to jeden z fundamentów praworządności. Drugim jest solidarność — podkreśliła Zuzanna Maluskowa.

Innego zdania jest Bogusław Majczyna z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, który pełni funkcję pełnomocnika rządu. Stwierdził on, że skarga Komisji Europejskiej do TSUE "jest bezprzedmiotowa, bo zobowiązania wynikające z decyzji o relokacji wygasły". Dodał też, że jego zdaniem nie obowiązują "od dłuższego czasu".

Polska jednym z kilku krajów członkowskich Unii Europejskiej, które sprzeciwiły się przyjęciu uchodźców. Dopiero po dłuższym czasie z programu wycofała się cała Unia Europejska. Jednak w przypadku orzecznictwa zobowiązującego Polskę do przyjęcia uchodźców rząd będzie zmuszony do wykonania rozporządzenia, nawet jeżeli takowe wygasło. W sytuacji, w której rząd odmówiłby wykonania orzeczenia, mogą zostać naliczone wysokie kary finansowe.

15 maja 2019 roku odbyła się debata w Luksemburgu w sprawie przyjęcia uchodźców. Zuzanna Maluskowa, która reprezentowała Komisję Europejską, powiedziała, że Polska, Węgry oraz Czechy złamały unijne prawo nie przyjmując uchodźców.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA