TSUE zdecyduje, czy Polska ma przyjąć uchodźców

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jesienią podejmie decyzję, czy Polska będzie musiała przyjąć uchodźców.

TSUE zdecyduje, czy Polska ma przyjąć uchodźców

Jeszcze jesienią 2019 roku należy się spodziewać, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w sprawie obowiązku przyjęcia uchodźców, który wynika z programu relokacji.

Urzędnicy unijni uważają, że nadal w Grecji znajduje się grupa uchodźców, którzy kwalifikują się do relokacji w Unii Europejskiej. Na terenie UE grupa ta pojawiła się jeszcze w czasie, kiedy obowiązywały przepisy dotyczące relokacji uchodźców, a tym samym przysługuje im prawo do przydzielenia do danego kraju członkowskiego UE.

Zuzanna Maluskova, pełnomocniczka Komisji Europejskiej, powiedziała, iż przyjęcie uchodźców jest obowiązkiem, który musi zostać wypełniony, ponieważ jest jednym z fundamentów praworządności w Unii Europejskiej. Innym zaś jest solidarność.

Obowiązki muszą być wykonywane, gdyż jest to jeden z fundamentów praworządności. Drugim jest solidarność — podkreśliła Zuzanna Maluskowa.

Innego zdania jest Bogusław Majczyna z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, który pełni funkcję pełnomocnika rządu. Stwierdził on, że skarga Komisji Europejskiej do TSUE "jest bezprzedmiotowa, bo zobowiązania wynikające z decyzji o relokacji wygasły". Dodał też, że jego zdaniem nie obowiązują "od dłuższego czasu".

Polska jednym z kilku krajów członkowskich Unii Europejskiej, które sprzeciwiły się przyjęciu uchodźców. Dopiero po dłuższym czasie z programu wycofała się cała Unia Europejska. Jednak w przypadku orzecznictwa zobowiązującego Polskę do przyjęcia uchodźców rząd będzie zmuszony do wykonania rozporządzenia, nawet jeżeli takowe wygasło. W sytuacji, w której rząd odmówiłby wykonania orzeczenia, mogą zostać naliczone wysokie kary finansowe.

15 maja 2019 roku odbyła się debata w Luksemburgu w sprawie przyjęcia uchodźców. Zuzanna Maluskowa, która reprezentowała Komisję Europejską, powiedziała, że Polska, Węgry oraz Czechy złamały unijne prawo nie przyjmując uchodźców.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...