Tygodnik Ekonomiczny: Stopy procentowe bez zmian. Zapaść w niemieckim przemyśle

Rada Polityki Pieniężnej zachowuje swoje neutralne nastawienie i nie ma zamiaru obniżyć stóp procentowych w Polsce. Niemiecki przemysł zanotował duży spadek w produkcji oraz zapaść zamówień w sektorze.


Tygodnik Ekonomiczny: Stopy procentowe bez zmian. Zapaść w niemieckim przemyśle

Polska

Narodowy Bank Polski (NBP) przedstawił raport dotyczące inflacji CPI. Wynika z niego, że prognoza CPI na rok 2019 została podniesiona do 2%r/r. z wcześniejszego poziomu 1,7%. Nowa zmiana związana jest między innymi z wyższymi szacunkami dynamiki cen żywności, które wzrosły do 3,8%r/r. z poziomu 2,2%.

Na rok 2020 główny wskaźnik inflacji został podwyższony do 2,9%r/r. Zmianom tym towarzyszyła drobna zmiana struktury. NBP zakłada, że inflacja bazowa będzie notowała wzrost na poziomie 2,4%r/r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Najprawdopodobniej RPP zdecyduje się na cięcia stóp procentowych, na co zresztą wskazuje krzywa dochodowości dająca aż 50% szans na to, że stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone w 2020 r.

Niemcy

Dynamika niemieckiej produkcji przemysłowej spadła w maju do -3,7%r/r., co jest bliskie prognozom analityków rynkowych, którzy szacowali poziom -3,2%r/r. Dane potwierdzają, że w przypadku produkcji dóbr pośrednich i kapitałowych trwa dalszy zastój wynikający wprost ze spowolnienia gospodarczego w gospodarkach krajów azjatyckich.

Niemcy zanotowały także zapaść zamówień w przemyśle, których dynamika spadła z poziomu -5,3% do -8,6%r/r., przy konsensusie -6,2%. Aktualne dane wskazują, że sytuacja w produkcji przemysłowej będzie się pogarszać w nadchodzących miesiącach.

Najprawdopodobniej dynamika wzrostu PKB Niemiec w 2kw spadnie poniżej poziomu 0,5%r/r.

USA

Amerykańska gospodarka zanotowała wzrost liczby miejsc pracy o 224 tysiące, co oznacza silniejszy od prognoz rynkowych wynik. Zrównoważona była struktura wzrostu zatrudnienia w gospodarce amerykańskiej w szczególności w przemyśle, administracji federalnej oraz usługach.

W przypadku dynamiki wynagrodzeń oczekiwania rynkowe okazały się błędne, ponieważ zamiast poziomu 3,2%r/r. dynamika pozostała na poziomie 3,1%r/r.


Informacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO