Tygodnik Ekonomiczny: RPP niewzruszona rosnącą inflacją w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej, na czele której stoi Adam Glapiński, nadal nie jest przejęta rosnącą w Polsce inflacją. Spadek dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce.


Tygodnik Ekonomiczny: RPP niewzruszona rosnącą inflacją w Polsce

Polska

Zdaniem Jerzego Kropownickiego, członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), podwyżki płacy minimalnej nie będą miały wpływu na istotny wzrost inflacji w polskiej gospodarce. Jednocześnie Kropownicki dodał, iż wzrosty notowane w ostatnim czasie są związane z czynnikami kosztowymi. Jego zdaniem obecna sytuacja gospodarcza na świecie nie pozwala na podjęcie decyzji o podniesieniu stóp procentowych.

Podobnego zdania jest Grażyna Ancyparowicz, według której przekroczenie górnej granicy celu Narodowego Banku Polskiego (NBP) jest mało prawdopodobne. Jednak jak zaznaczyła, analitycy banku centralnego prognozują wzrost inflacji CPI do 4% w pierwszym kwartale 2020 r. Dodała po tym, iż nawet przekroczenie granicy celu NBP nie wpłynie na postrzeganie sytuacji przez członków i członkinie Rady Polityki Pieniężnej, co związane jest z luzowaniem polityki przez banki centralne w Europie.

W sierpniu poziom inflacji wynosił 2,9%r/r., a więc więcej niż wcześniejsze szacunku na poziomie 2,8%r/r. Zostały bowiem skorygowane w górę komponenty odpowiedzialne za inflację bazową, która znalazła się na poziomie 2,2%r/r. Kontrybucję w zmianach miał skok cen produktów leczniczych, a także nie bez znaczenia była presja cenowa, która jest wystarczająco mocna, aby wskaźnik utrzymał się na poziomie 2,2%r/r.

Najprawdopodobniej inflacja CPI w grudniu znajdzie się na poziomie 3,4%r/r., a w pierwszym kwartale 2020 r. może sięgnąć nawet poziomu 4,0%r/r. To oznacza, że prognozy wskazują na to, iż inflacja będzie znacząco większa niż oczekiwania Narodowego Banku Polskiego.

Prognozuje się spadek dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce z 5,8% do 2,3%r/r., przy konsensusie 2,1%, co związane jest bezpośrednio z efektami kalendarzowymi.

Prognozuje się dobre wyniki sektorów eksportowych, a także silną kontrybucję związaną z produkcją dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Prawdopodobnie wzrost polskiego sektora przemysłowego będzie w trzecim kwartale podobny do drugiego kwartału.

Należy spodziewać się niedużego wzrostu dynamiki sprzedaży detalicznej z 5,7% do 6,1%r/r. Obecne wyniki badań dotyczące koniunktury konsumenckiej nadal znajdują się na wysokich poziomach, a kolejnym czynnikiem stanowiącym dodatkowy impuls jest rozszerzenie programu 500+.

Niemcy

Prognozuje się zmiany w głównych wskaźnikach dotyczących niemieckiej koniunktury. Najprawdopodobniej nastąpi pogorszenie oceny bieżącej z -13,5 pkt do -15 pkt, a jednocześnie poprawę zanotują oczekiwania, które wzrosną do -38 pkt z -44,1 pkt.

USA i Japonia

Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych, poinformował o wstępnym porozumieniu handlowym pomiędzy USA a Japonią. Informacje o tym znalazły się w liście skierowanym do Kongresu. Zgodnie z dostępnymi informacjami, ostatnie kwestie porozumienia mają zostać ustalona w ciągu kilku tygodniu.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO