Tygodnik Ekonomiczny: Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

Bank Światowy podniósł prognozę dla Polski dotyczącą wzrostu PKB w 2019 roku, a agencje ratingowe najprawdopodobniej nie zmienią swoich ocen.


Tygodnik Ekonomiczny: Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

Polska

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2019 r. do 4,3%r/r., co związane jest lepszymi wynikami gospodarki krajowej w pierwszym półroczu. Bank utrzymał też prognozy na lata 2020 i 2021: kolejno 3,6% i 3,3%. Nie jest wykluczone, że szacunki te są zbyt optymistyczne, gdyż dane wskazują na wzrostu 3,2% w 2020 r. oraz 1,9 w 2021 r.

Agencje ratingowe najprawdopodobniej nie zmienią swoich ocen ratingowych dotyczących Polski oraz określą brak deficytu w planie przyszłorocznego budżetu państwa jako jednorazowe zdarzenie. Prawdopodobnie skrytykowane zostaną wskaźniki instytucjonalne, które są raportowane przez Bank Światowy.

Niemcy

Dynamika produkcji przemysłowej wzrosła w sierpniu z -4,2% do -4,0%r/r. Podobnie zresztą wskazywały prognozy analityków rynkowych, którzy celowali w -4,3%. Z danych wynika, że najsilniejsze spadki dotyczą produkcji energii i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych.

Dynamika produkcji dóbr pośrednich i towarów inwestycyjnych zanotowała odbicie. Poprawa widoczna była także w niemieckim sektorze motoryzacyjnym.

Dane dotyczące niemieckiej gospodarki wskazują, że istnieją niewielkie szanse na poprawę aktywności gospodarczej w nadchodzących miesiącach.

Spadła też dynamika zamówień przemysłowych w sierpniu z poziomu -5,0% do -6,7%r/r. Słaba koniunktura jest skutkiem niskiej aktywności producentów dóbr konsumpcyjnych skierowanych na rynek niemiecki i innych krajów strefy euro.

Wielka Brytania

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że Torysi będą prowadzić kampanię obiecując dokonanie twardego Brexitu. Spotkało się to z protestem części Konserwatystów oraz pięciu członków brytyjskiego rządu. Jeżeli Torysi wygrają, to przy małej opozycji w ugrupowanie, będą mogli wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej bez umowy.

Perspektywy dotyczące szans na porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią są bardzo małe, co wynika m.in. z komentarzy polityków obu stron. Najprawdopodobniej dojdzie do przedłużenia terminu Brexitu o około 3 miesiące, chociaż w kuluarach pojawiają się pogłoski o 9 miesiącach.

USA i Chiny

Chiny najprawdopodobniej skrócą rozmowy handlowe ze Stanami Zjednoczonymi o jeden dzień, gdyż administracja chińska skrytykowała amerykańską retorykę w sprawie protestów w Hong Kongu oraz dalsze rozszerzanie sankcji USA z powodu podejrzeń o nieprzestrzeganie praw człowieka względem Ujgurów. Wskazuje to, iż szanse na porozumienie handlowe na linii Chiny-USA są niewielkie


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO