Tygodnik Ekonomiczny: Początki recesji w światowej gospodarce. Wzrost inflacji w Polsce

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił prognozy, z których wynika, że globalna gospodarka wchodzi w etap recesji. Jednocześnie w Polsce zanotowany został wzrost inflacji bazowej, a RPP nie ma zamiaru podejmować żadnych działań.


Tygodnik Ekonomiczny: Początki recesji w światowej gospodarce. Wzrost inflacji w Polsce

MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest zdania, iż dynamika globalnego wzrostu PKB w 2019 spadnie do 3,0%r/r., co jest traktowane jako wejście w recesję. Odbicie dynamiki wzrostu w 2020 r. będzie słabe, MFW prognozuje wzrost na poziomie 3,4%r/r. Jednak nie będzie on odczuwalny dla Europy, ponieważ powiązany będzie z poprawą aktywności gospodarczej w gospodarkach krajów rozwijających się, a te są słabo skorelowane z europejskimi gospodarkami.

Niepewne jest też odbicie w strefie euro oraz w Chinach, a prognozy analityków wskazują, że stagnacja będzie się utrzymywać przez długi czas. W przypadku Unii Europejskiej, w tym Europy Środkowo-Wschodniej (region CEE) negatywne ryzyka są generowane przez ewentualne konflikty handlowe oraz groźbę Brexitu bez umowy.

Polska

Prognozuje się niewielki wzrost dynamiki wynagrodzeń na poziomie 7,1%r/r., a także stabilizację dynamiki zatrudnienia na poziomie 2,7%r/r. Grudzień 2019 r. powinien oznaczać jedynie niewielkie zmiany dotyczące wynagrodzeń, a kolejnym impulsem wzrostowym będzie podwyżka minimalnej płacy, jaka będzie miała miejsce już w styczniu następnego roku. Prawdopodobnie przyczyni się ona do podwyżki wzrostu średniej płacy o 1,4-1,5 pp.

Należy spodziewać się dalszych spadków, dotyczących zatrudniania związanych z czynnikami takimi, jak np. niższa liczba nowych miejsc pracy.

Inflacja bazowa wzrosła w polskiej gospodarki z poziomu 2,2% do 2,3%r/r., co wynika ze wzrostu dynamiki cen usług, które zanotowały wzrost do 4,8%r/r. Najwyższy wzrost jest widoczny w edukacji (1,3 pp.), kategorii inne (0,6 pp.), a także komunikacji (1,6 pp.). Wzrosty zauważalne są też w sektorze zdrowia (0,3 pp.).

Wzrost kosztów pracy, co związane jest m.in. z planami rządu dotyczącymi agresywnego wzrostu płacy minimalnej, będzie czynnikiem wpływającym na silniejszą presję inflacyjną oraz kontynuowanym wzrostem inflacji bazowej w 2020 r. Dynamika CPI znajdzie się najprawdopodobniej na poziomie 3,1%r/r.

Przedstawiciele i przedstawicielki Rady Polityki Pieniężnej (RPP) poinformowali, że nie mają zamiaru podejmować żadnych działań i biernie przeczekać okres wzrostu inflacji. Jednocześnie Europejski Bank Centralny (EBC) wspólnie z innymi bankami centralnymi będzie luzował politykę monetarną.

Niemcy

Minister Finansów Olaf Scholz wskazał, że władze niemieckie rozważają poluzowanie reguł fiskalnych, co zyskuje poparcie także koalicjantów, którzy byli przeciwni wprowadzaniu zmian. Szacunki niemieckiego rządu oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, iż wzrost będzie wynosił 0,5% w 2019 r. Dane Bundesbanku oraz te, które zostały opublikowane przez firmy analityczne, wskazują, że techniczna recesja utrzyma się w trzecim kwartale.

USA

Opublikowane dane wskazują na spadek dynamiki produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych o -0,2%m/m., przy konsensusie -0,1%. Indeksy PMI sugerują, że spadki będą utrzymywać w kolejnych miesiącach 2020 roku.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO