Tygodnik Ekonomiczny: W budżecie na następny rok może zabraknąć 5 mld złotych

Aż 5 miliardów złotych może zabraknąć w budżecie na następny rok, jeżeli rząd nie znowelizuje projektu, co związane jest ze sprzeciwem Porozumienia Jarosława Gowina wobec likwidacji górnego limitu składek na ZUS.


Tygodnik Ekonomiczny: W budżecie na następny rok może zabraknąć 5 mld złotych

Polska

Dynamika produkcji budowlano-montażowej wzrosła w minionym miesiącu do 7,6%r/r., a więc nieznacznie powyżej rynkowych oczekiwań. Zmiana związana jest z efektami sezonowymi oraz kalendarzowymi. Nie bez znaczenia jest też wpływ projektów infrastrukturalnych na poziomie 15,8%r/r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił nowe dane o rynku mieszkaniowym. Wynika z nich, że we wrześniu zanotowano wysoki wzrost liczby mieszkań, które zostały oddane do użytku oraz liczbę pozwoleń na budowę. W ten sposób dynamiki wzrosły kolejno do 12,2%r/r. oraz 4,2%r/r.

Najprawdopodobniej nadchodzące miesiące oznaczać będą jednak pogorszenie dynamik wzrostu projektów infrastrukturalnych, co związane jest ze stabilizacją wolumenu oraz zmianami na rynku mieszkaniowym.

Dynamika sprzedaży detalicznej spadła w niewielkim stopniu we wrześniu z 4,4% do 4,3%r/r. Jest to zaskoczenie odebrane w sposób negatywnych przez analityków, ponieważ analitycy rynkowi spodziewali się wzrostu o 2 pp. Słaby wynik jest skutkiem niższej sprzedaży dóbr przeznaczonych do codziennego użytku, np. żywności.

Dynamika wzrostu PKB Polski może spaść w trzecim kwartale poniżej 4%r/r., co związane jest z danymi dotyczącymi sprzedaży oraz rynku mieszkaniowego.

Prezydent Andrzej Duda jest niechętny likwidacji górnego limitu składek na ZUS. Wiadomo też, że rok temu prezydent zablokował ustawę dotyczącą likwidacji górnego limitu poprzez odesłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto sprzeciw wobec projektu wyraziło Porozumienie Jarosława Gowina, które wchodzi w skład koalicji rządowej. Oznacza to, że budżet na przyszły rok będzie musiał zostać poprawiony, gdyż zabraknie około 5 miliardów PLN dochodów.

Prognozuje się, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w 2020 roku około 0,7% PKB, a w 2021 roku wzrośnie do około 2,0% PKB.

Strefa euro

Rynkowe prognozy dotyczące indeksów PMI ze strefy euro sugerują niewielkie zmiany, tj. wzrost do 50,3 pkt. z poziomu 50,1 pkt. Pozytywne wyniki prawdopodobnie będą jednak nadal ignorowane do moment stałej poprawy głównych wskaźników aktywności gospodarczej. Najprawdopodobniej Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie popierać dalsze luzowanie polityki monetarnej.

Sama zaś Rada Prezesów EBC jest podzielona, jeżeli chodzi o kolejne działania. Przedstawiciele i przedstawicielki Niemiec i Francji są przeciwko aktualnej ścieżce obranej przez Europejski Bank Centralny. Opozycja wobec luzowania polityki pojawiła się także we Włoszech, które nie mają zamiaru popierać polityki, podobnie inne kraje.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO