Tygodnik Ekonomiczny: Deficyt w 2020. EBC bez zmian w polityce monetarnej

Przewidywany jest deficyt w finansach publicznych pomimo starań rządu, który deklaruje, że na rok 2020 zostanie przyjęty projekt budżetu zakładający brak deficytu.


Tygodnik Ekonomiczny: Deficyt w 2020. EBC bez zmian w polityce monetarnej

Polska

Prognozuje się, że nastąpi dalszy wzrost dynamiki cen do poziomu 2,6%r/r. z powodu znacząco silniejszego wzrostu cen żywności oraz podwyżki akcyzy na tytoń i alkohol. Kontrybucję będzie miał także wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, iż w ciągu dwóch tygodni pojawi się nowy projekt budżetu na rok 2020. Ma to być nadal budżet bez deficytu. Nowy projekt jest skutkiem wycofania się przez obóz rządzący z zapowiedzianej 13-tej emerytury oraz likwidacji limitu składek na ZUS.

Decyzje dotyczące nowego budżetu oznaczają, iż potrzebne będzie znalezienie 15 miliardów złotych. Należy spodziewać się, że budżet ten zostanie zasilony poprzez przyspieszenie opłaty transferowej z likwidowanych Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) z 2021 r. na 2020, wzrostu akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe oraz przesunięcie finansowania 13-tej emerytury do Solidarnościowego Funduszu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Prognozuje się, że wystąpi deficyt w finansach publicznych w wysokości 0,5% PKB w 2020 roku oraz 2,2% PKB w 2021.

Strefa euro

Minione posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) było niekonkluzywne, gdyż Christine Lagarde unikała wygłaszania opinii na temat polityki monetarnej. Ogłosiła za to, iż EBC dokona przeglądu instrumentów finansowych. Nie pojawiły się jednak szczegółowe informacje na temat tego, czym będą zajmować się pracownicy i pracowniczki banku centralnego. Wyniki przeglądu instrumentów będą zaś dostępne dopiero pod koniec 2020 r., co wskazuje, że należy spodziewać się braku zmian w polityce pieniężnej EBC.

Europejski Bank Centralny nieznacznie zrewidował prognozy gospodarcze. Oznacza to, iż nadal scenariusz bazowy wskazuje na długotrwały wzrost poniżej ekonomicznego potencjału. Dynamika PKB w strefie euro na rok 2019 jest szacowana na poziomie 1,2%r/r., w 2020 r. zaś na poziomie 1,1% i 1,4% w pozostałych latach, a więc bez zmian. Wiadomo również, że nie dojdzie do zastosowania luzowania, ponieważ ekonomiści banku stwierdzili, że nadal istnieje ryzyko dla wzrostu gospodarczego strefy euro.

Chiny i USA

Wall Street Journal powołuje się na anonimowe źródła twierdząc, że porozumienie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami zostało uzgodnione, posiada także akceptację ze strony prezydenta Donalda Trumpa i oczekuje na podpis. Jeżeli informacje okażą się prawdziwe, to USA będą zobowiązane do obniżenia o 50% stawek celnych na towary o rocznej wartości importu na poziomie ok. 360 miliardów dolarów amerykańskich, a więc około 70% łącznego wolumenu. USA nie wprowadzą także ceł, które były planowane na 15 grudnia 2019 r.

Źródła wskazują, że Chiny być może będą zobowiązane do ochrony własności intelektualnej, zwiększenia zakupów żywności, zmiany mechanizmów kursowych oraz otwarcia dostępu do sektora finansowego dla zagranicznych przedsiębiorstw. Ponadto następny etap negocjacji obejmować będzie temat przepisów dotyczących transferowania technologii do Chińskiej Republiki Ludowej oraz zaprzestanie subsydiowania branż przemysłowych.

Dochodowość dziesięcioletnich obligacji na rynkach długu wzrosła o ponad 10pb po tym, jak pojawiły się pierwsze informacje na temat porozumienia handlowego. Aby rentowność obligacji mogła dalej rosnąć potrzebne będą dane makro wskazujące, iż widoczne wcześniej ożywienie w przemyśle gospodarek azjatyckich przekłada się na inne gospodarki.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO