Tygodnik Ekonomiczny: Rząd rozważa podniesienie akcyzy. Stopy procentowe bez zmian

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego planuje podniesienie akcyzy na papierosy i alkohol, co ma zagwarantować wzrost w projekcie budżetu o 3%. Prawdopodobnie taka decyzja zwiększy dynamikę inflacji CPI o 0,1 pkt.


Tygodnik Ekonomiczny: Rząd rozważa podniesienie akcyzy. Stopy procentowe bez zmian

Polska

Rząd Mateusza Morawieckiego rozważa podniesienie akcyzy na alkohol oraz papierosy o około 4-6%. Może to oznaczać wzrost w projekcie budżetu o 3%. Nie jest wykluczone, że taka decyzja wpłynie też na wzrost dynamiki inflacji CPI o 0,1 pkt.

Stopy procentowe, zgodnie z postanowieniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP), pozostaną bez zmian. RPP przyjęła uchwałę, która zmienia zasady tworzenia rezerw Narodowego Banku Polskiego (NBP), dzięki czemu możliwe będzie przekazanie do budżetu 50% zysku, a reszta zaś zostanie wykorzystana do odbudowy rezerw. To dla budżetu może oznaczać wpływ w wysokości około 5 miliardów złotych.

Indeks PMI dla polskiego sektora październikowego spadł do 45,6 pkt., a więc poniżej prognoz rynkowych na poziomie 48,1 pkt. Jest to wynik pogorszenie głównych komponentów tworzących indeks. Jednak PMI w ostatnim czasie pokazał, że odbiega od rzeczywistych danych dotyczących produkcji przemysłowej, gdyż w trzecim kwartale został zanotowany wzrost o 3,3%r/r.

Prognozuje się dalsze spowolnienie w produkcji przemysłowej w Polsce, jednak nic nie wskazuje na to, by dynamika znalazła się na ujemnym poziomie.

Niemcy

Dane o bilansie handlowym Niemiec zaskoczyły analityków pozytywnie. We wrześniu nadwyżka sięgnęła poziomu 21,1 miliarda euro, przy konsensusie 19,5 mld. Dynamika niemieckiego eksportu wzrosła o 1,5%m/m, a konsensus znajdował się na poziomie 0,3%. Lepsze wyniki są skutkiem wzrostu obrotów w handlu ze Stanami Zjednoczonymi oraz krajami Europy Środkowo-Wschodniej (region CEE).

Dane te wskazują na lepszy obraz niemieckiego eksportu w trzecim kwartale 2019 r. Prawdopodobnie pozwoli to na uniknięcie technicznej recesji w obecnym kwartale, jednak nadal nie można mówić o odbiciu.

Francja

We Francji dynamika produkcji przemysłowej wzrosła z -1,3% do 0,1%, a więc widoczna jest niewielka różnica od prognoz rynkowych na poziomie 0,3%. Trudno jednak mówić o optymistycznych danych, ponieważ słabnie produkcja m.in. w sektorze motoryzacyjnym.

Chiny i USA

Minister ds. Handlu Chin zadeklarował, iż wstępne porozumienie z administracją rządową Stanów Zjednoczonych będzie zawierało klauzulę o obustronnym obniżeniu ceł. Nadal jednak nie wiadomo, które towary zostaną objęte nowymi zapisami. Rynki bazowe odebrały informacje pozytywnie, co wpłynęło na wzrost rentowności tychże.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO