Tygodnik Ekonomiczny: Spadek produkcji przemysłowej i dynamiki wynagrodzeń

Dynamika wynagrodzeń uległa spadkowi w związku z planowaną od stycznia 2020 r. podwyżką płacy minimalnej. Jednocześnie produkcja przemysłowa w Polsce zaliczyła silny spadek.


Tygodnik Ekonomiczny: Spadek produkcji przemysłowej i dynamiki wynagrodzeń

Polska

Prognozuje się spadek dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie z 3,5% do 0,9%r/r. Podobnie też kształtuje się mediana prognoz. Zmiana sama zaś związana będzie z różnicą dotyczącą dni roboczych, a wyniki pozbawione czynników sezonowych powinny być zbliżone do minionego miesiąca.

Najprawdopodobniej pomimo spowolnienia widocznego w niemieckiej gospodarce oraz słabych danych badania PMI, sektory ekspertowe zachowają swoją dużą odporność. Możliwy jest więc trend wzrostowy w kolejnych miesiącach.

Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw uległa obniżeniu z 5,9% do 5,3%r/r. w listopadzie. Jest to spadek poniżej rynkowych prognoz na poziomie 5,9%. W listopadzie na wynik ten wpłynął znacząco sektor górniczy. Inny możliwy powód, to zamrożenie przez firmy podwyżek przed wysokim wzrostem płacy minimalnej, która podniesieniu ulegnie w stycznia 2020 r.

Nie jest wykluczone, że celem jest zachowanie relacji dochodów w siatce płac. Ponadto wysokie podwyżki płacy minimalnej są zaplanowane na kolejne lata, co oznacza, że przed końcem każdego roku będą zamrażane podwyżki.

Na dynamikę wynagrodzeń wpływ ma również spowolnienie, które dotknęło rynek pracy. Spada bowiem ilość ofert pracy, odsetek firm raportujących niedobory pracownicze, co może mieć większy wpływ na wynagrodzenia.

Prognozuje się, że w grudniu niska dynamika wynagrodzeń będzie się utrzymywać. Na dynamikę wpływać będzie podwyżka płacy minimalnej o 15,6% w styczniu, co oznacza, że łączna dynamika wzrostu średniego wynagrodzenia wzrośnie o 1,5 pp.

Prognozowane jest spowolnienie lub stabilizacja płac po pierwszym kwartale, gdyż firmy będą dążyły do mrożenia podwyżek w ramach przygotowań do następnej podwyżki płacy minimalnej w 2021 r.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) podjął decyzję o podwyższeniu taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przez Tauron, gdzie rachunek wzrośnie o 12%. URE wstrzymał się z decyzją dla pozostałych trzech podmiotów. Oznacza to, że w kontekście inflacji CPI przesunięcie uchwalenia taryf doprowadzi do podniesienia CPI w styczniu o 0,1 pp. Taryfy zaś w przypadku pozostałych podmiotów zostaną uchwalone w lutym 2020 r. Wtedy też inflacja CPI znajdzie się powyżej górnej granicy celu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Niemcy

Indeks Ifo uległ wzrostowi do 96,3 pkt., a więc powyżej prognoz rynkowych. Poprawa była widoczna w dwóch głównych komponentach, czyli w oczekiwaniach na kolejne 6 miesięcy i ocenie bieżącej. Zauważyć można, że większy optymizm dotyczył sektora usług, gdyż zmiany ocen w przemyśle były niewielkie, natomiast pogorszeniu uległ sentyment w budownictwie.

Poprawa sentymentu w gospodarkach azjatyckich może wpłynąć pozytywnie na niemieckie przetwórstwo, jak i przetwórstwo w strefie euro, jednak będzie to długotrwały proces.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO