Tygodnik Ekonomiczny: Złoty słabnie po orzeczeniu Sądu Najwyższego

Polski złoty słabnie po wydaniu orzeczenia przez Sąd Najwyższy.


Tygodnik Ekonomiczny: Złoty słabnie po orzeczeniu Sądu Najwyższego

Polska

Prognozuje się, że dynamika wzrostu PKB znajdzie się na poziomie 3,8%r/r. Ponadto należy spodziewać się spowolnienia inwestycji oraz wzrostu konsumpcji prywatnej i większej kontrybucji eksportu netto.

Prognozuje się, że CPI utrzyma się na poziomie 2,5%r/r., a więc poniżej rynkowych prognoz wskazujących na 2,6%. Inflacja bazowa będzie jednak kontynuowała swój wzrost z 2,4% do 2,5%r/r. Kolejnego wzrostu inflacji należy spodziewać się w grudniu, kiedy to dynamika głównego indeksu będzie zbliżona do 3,0%r/r. Jednak najwyższy wzrost zostanie zanotowany w pierwszym kwartale 2020 r., gdzie poziom będzie znajdował się blisko górnej granicy celu NBP, którą jest 3,5%r/r.

Nie jest wykluczone, że zaburzenia o charakterze podażowym wpłyną na przekraczanie celu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Wyrok Sądu Najwyższego (SN) był czynnikiem, który przypomniał inwestorom o problemach związanych z walutowymi kredytami hipotetycznymi po przełamaniu 4,30. Biorąc pod uwagę ryzyko przedświątecznej zmienności istnieje ryzyko, że para dotrze do oporu na 4,35 w nadchodzącym tygodniu.

Jeżeli nie dojdzie do pogorszenia w otoczeniu międzynarodowym, to kurs EUR/PLN najprawdopodobniej utrzyma się poniżej 4,37 do końca bieżącego roku.

W Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) pojawiły się pierwsze głosy dotyczące zmodyfikowania reguły wydatkowej, aby uwzględniały niskie koszty obsługi długu. Obecne reguły bowiem uniemożliwiają podejmowanie działań w odpowiedzi na spowolnienie. Prognozuje się, że dalsze obniżki stóp procentowych nie wpłyną korzystnie na wzrost akcji kredytowej.

Strefa euro

Należy spodziewać się stabilizacji inflacji HICP w listopadzie: główny wskaźnik na poziomie 0,6-0,7% i część bazowa na poziomie 1,1%. Prognozy analityków rynkowych są wyższe i wskazują na kolejne 0,9% i 1,2%r/r., jednak istnieje duża różnica pomiędzy szacunkami. Na podstawie obecnych danych pochodzących z innych gospodarek strefy euro nie da się jednoznacznie ocenić ewentualnego trendu.

Niemcy

Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech spadła do poziomu 0,8%r/r. w listopadzie, a więc poniżej rynkowych prognoz. Jednak szacunki te będą rewidowane, ponieważ prezentują obraz jedynie wąskiej grupy sklepów. Ponadto na inny obraz wpływają raporty niemieckiego związku handlowców, które wskazują na oczekiwania, iż nastąpi wzrost obrotów w Black Friday i Cyber Monday.

Dane z Niemiec wskazują ponadto, że nadal istnieje ryzyko kontynuacji spowolnienia wzrostu niemieckiego PKB w czwartym kwartale. Najprawdopodobniej dynamika spadnie do 0,2%r/r.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyInformacje makroekonomiczne na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO