Ubuntu nie porzuci 32-bitowych bibliotek. Ich rozwój zostanie zamrożony

W ostatnim czasie informowaliśmy o decyzji firmy Canonical, która postanowiła całkowicie porzucić 32-bitową architekturę. Teraz Canonical próbuje się wycofywać z planów po fali krytyki.

· 1 min read
Ubuntu nie porzuci 32-bitowych bibliotek. Ich rozwój zostanie zamrożony

Firma Canonical zadecydowała o wycofaniu się z planów porzucenia wszystkich pakietów i bibliotek 32-bitowych, co miało nastąpić wraz z pojawieniem się kolejnej wersji Ubuntu. Okazało się jednak, iż zmiany są zbyt duże i dotkliwe, podobnie jak fala krytyki ze strony społeczności użytkowników i deweloperów. Również Valve, które stoi za Steamem poinformowało, iż nie zamierza dłużej wspierać klienta sklepu z grami na Ubuntu 19.10 i kolejnych wersjach dystrybucji Linuksa. Same eksperymenty związane z uruchamianiem oprogramowania 32-bitowego, w tym gier, zakończyły się porażką.

Canonical spotkał się z ogromną krytyką ze strony użytkowników, deweloperów oraz twórców Steama. W związku z tym na forum Ubuntu opublikowany został kolejny wpis, w którym napisano, że Canonical nie ma zamiaru usuwać 32-bitowych bibliotek, lecz chce zamrozić ich rozwój.

Steve Langasek, autor wpisu, w którym informował o porzuceniu bibliotek 32-bitowych, napisał:

Przepraszam, jeżeli sprawiłem wrażenie, że porzucamy aplikacje i386. Po prostu tak nie jest. Tym, co porzucamy są aktualizacje dla bibliotek i386, które zostaną zamrożone.

Decyzja o pozostawieniu pakietów 32-bitowych w nadchodzącym wydaniu Ubuntu wydaje się stosownym kompromisem, który być może doprowadzi do uspokojenia społeczności deweloperów i użytkowników Ubuntu, a także twórców aplikacji, takich jak np. Steam czy Wine.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO