UE rozważa wprowadzenie nowych podatków dla sektora energetycznego

Unia Europejska aktywnie szuka nowych możliwości ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Zakłada opodatkowanie sektora energetycznego w celu realizacji europejskiej polityki klimatycznej.


UE rozważa wprowadzenie nowych podatków dla sektora energetycznego

Unia Europejska od ponad 10 lat jest liderem w zakresie zmian jakie zaszły w energetyce. To właśnie ta organizacja stworzyła największy na świecie system obrotu prawami do emisji oraz promowała i nadal promuje transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii. W ten sposób Wspólnocie Europejskiej udało się doprowadzić do obniżenia poziomu zależności od emisyjnych paliw.

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów, w Helsinkach stwierdził, iż Europa powinna podjąć kolejne działania, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Zwrócił też uwagę na to, że i świat powinien zając wspólne stanowisko, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w transporcie, energetyce, rolnictwie, a także w małych przedsiębiorstwach.

W stolicy Finlandii został też zaprezentowany dokument dla europejskich szefów resortów finansów, który stwierdza, że obowiązujące aktualnie przepisy prawne nie są przystosowane do zmian klimatu oraz przestarzałe, jak też nie są dostosowane do rozwoju polityki energetycznej w czasach kryzysu klimatycznego.

Kryzys klimatyczny: ONZ ostrzega, że jedzenie będzie bardzo drogie w wyniku zmian klimatycznych

Valdi Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji ds. euro i dialogu społeczności oraz stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych, dodał, że rozważane przez Unię Europejską scenariusze obejmują wprowadzenie nowych podatków od emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, a także dokładny przegląd aktualnego systemu opodatkowania w sektorze energetycznym. Mowa m.in. o opłatach od paliw kopalnych, koniec zwolnień podatkowych dla lotnictwa oraz transportu morskiego, a także zwiększenie poziomu opodatkowania energii elektrycznej.

Unia Europejska ma zamiar skuteczniej realizować politykę klimatyczną, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Należy przypomnieć, iż Komisja Europejska ma zamiar do 2030 roku zredukować emisję CO2 w Unii Europejskiej o 50%, co stanowi najniższy poziom jaki zakłada KE.

Czytaj więcej: Bill Gates chce postawić na geoinżynierię do walki ze zmianami klimatu

Opinie | Wiktor: Sztuczna inteligencja może pomóc pokonać zmiany klimatu


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO